Vládna väčšina bude môcť rušiť mimoriadne schôdze i naďalej

0
193

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Vládna väčšina bude môcť naďalej rušiť mimoriadne schôdze parlamentu. Zabrániť tomu chceli opoziční poslanci Miroslav Kadúc (OĽaNO) a Daniel Lipšic, vládny Smer-SD ich novelu rokovacieho poriadku zamietol.

Opoziční zákonodarcovia neúspešne presadzovali, aby sa v prípade zvolania mimoriadnej schôdze neuplatňovalo ustanovenie o povinnosti schváliť program schôdze.

Predseda parlamentu podľa platnej legislatívy musí zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní, ak o jej zvolanie písomne požiada aspoň pätina poslancov (30). Vládny Smer-SD v tomto volebnom období zablokoval viacero mimoriadnych schôdzí, napríklad ku stavu v justícii či k situácii s nebankovými subjektmi alebo ku kauze emisie, a to tak, že v úvode schôdze neschválil ich program. Mimoriadne schôdze sa tak skončili niekoľko minút po otvorení.

Odporúčame:

Opozícia chce zabrániť, aby vláda rušila mimoriadne schôdze

Smer zablokoval schôdzu k emisiám, bola by vraj len o špine

“Neschválenie programu zvolanej mimoriadnej schôdze sa stalo jedným z nástrojov vládnej väčšiny, ako zabrániť konaniu mimoriadnej schôdze,” vysvetľujú opoziční zákonodarcovia.

V aktuálnom 6. volebnom období NR SR sa zatiaľ z 13 mimoriadnych schôdzí podľa Lipšica a Kadúca konalo len päť, a to schôdza k nepriaznivému stavu školstva na Slovensku, návrhu na podanie obžaloby na prezidenta Ivana Gašparoviča, schôdza k prehlbujúcej sa nezamestnanosti na Slovensku, k návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica a k postoju vlády voči ombudsmanke Jane Dubovcovej. V 5. volebnom období NR SR sa podľa poslancov z piatich zvolaných mimoriadnych schôdzí konala iba jedna.

“Takýto úzus nemožno v žiadnom prípade považovať za vyhovujúci princípom pluralitnej demokracie, na ktorých je, respektíve by mal byť, rokovací poriadok vystavaný. Veď predsa ak by zákonodarca mal pri prijímaní takejto normy zámer, aby sa mimoriadna schôdza nekonala, neposkytol by menšej skupine ako je nadpolovičná väčšina poslancov NR SR právo takúto schôdzu zvolať,” argumentujú.

Lipšic a Kadúc preto v novele navrhovali, aby sa pri mimoriadnych schôdzach neschvaľoval ich program, keďže ten vyplýva zo samotnej žiadosti o zvolanie mimoriadnej schôdze.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.