Praktická kuchyňa – aké prvky v nej nesmú chýbať

0
302
Praktická kuchyňa – aké prvky v nej nesmú chýbať

Každá domáca gazdinka vie, že v kuchyni sa viac ako na dizajn musí prihliadať na funkčnosť. Pri varení ihneď zistíte, že tie nádherné farebné skrinky nie sú umiestnené v správnej výške alebo že si na pracovnú dosku pri varení vo večerných hodinách tienite. Praktická kuchyňa môže vyzerať ako vaša vysnívaná kuchyňa, stačí zapojiť do jej vybavenia niekoľko prvkov.

Kto rozumne nakúpi, ten šetrí

Vymeniť v kuchyni staré spotrebiče za nové sa môže zdať veľká investícia. Napokon však zistíte, že ste ušetrili. Elektrické spotrebiče s energetickou triedou A môžete využívať bez obáv o vysoké účty za energie. Rozumné je, keď do domácnosti zapojíte trochu inteligencie. Inteligentná technológia spustí spotrebiče i vypne, upozorní na vysokú teplotu v miestnosti alebo dokonca monitoruje potraviny v chladničke.

Rozmiestnenie ukladacích priestorov

Kuchynské skrinky a linky je možné zakúpiť po častiach alebo ako celé zostavy. Prvá možnosť je rozumnejšia, pretože si dokážete police a regály, skrinky i pracovnú dosku prispôsobiť svojej výške a iným potrebám. V blízkosti varnej dosky by ste mali mať skrinky s koreninami a dochucovadlami. V blízkosti umývačky riadu postavte skrinku s hrncami a taniermi. Menej využívané kuchynské nádoby a pomôcky pokojne uložte do vrchných políc. Všetky zásuvky by mali byť plne vysúvateľné, čo umožní rýchlejšie vytiahnutie vecí a tiež lepší prehľad o obsahu zásuvky. Spotrebiče zasaďte do linky tak, aby ste dokázali kontinuálne variť – chladnička, varná doska, výlevka, umývačka.

Moderné a funkčné

Veľká kuchyňa znamená v istých ohľadoch výhru. Môžete do nej umiestniť väčšiu kuchynskú linku a tiež veľa elektrických spotrebičov. Môžete sa rozhodnúť medzi linkou do L či U a dokonca vám zostane priestor na kuchynský ostrovček. Kuchynské ostrovčeky nielenže vyzerajú vskutku moderne, ale sú tiež praktické pri príprave pokrmov. Pri ostrovčeku sa budú skvele vynímať vyššie stoličky, čím vytvoríte barové sedenie. Miesto pre rozhovor s členmi rodiny a na malé maškrtenie priamo pri varení je zrazu na svete.

Detaily, na ktoré sa zabúda

Veľkú úlohu v kuchyni zaujíma osvetlenie a jednoduchá údržba. Nedajte sa očariť vzhľadom kuchynskej linky. Zistite si, z akého materiálu je vyrobená. Pre údržbu je dôležitá hlavne povrchová úprava. Namiesto klasickému laminátu dajte prednosť PVC fóliám, ktoré sa rýchlo čistia. Praktické sú tiež lakované povrchy. Pozor na drevo, ktoré síce vyzerá jedinečne, ale vyžaduje čas na údržbu. Pred navrhovaním rozmiestnenia skriniek a pracovnej dosky myslite na osvetlenie a dostatočný počet elektrických zásuviek. Pri práci si nesmiete tieniť telom. Dobre vám poslúži doplnkové svietenie – bodovky, LED pásy alebo zapustené svietidlá.