Ako vybrať krmivo pre psa?

0
9
Ako vybrať krmivo pre psa?

Ak ste sa už niekedy prechádzali uličkou s krmivom pre psov, viete, že výber krmiva pre psov môže byť naozaj zložitý. Skoro tak zložitý ako vybrať pánske plavky na dovolenku. Pri pohľade na všetky farebné konzervy, vrecká, rolky, granule a škatule možno premýšľate, kde začať. Nebojte sa, mnohí majitelia domácich zvierat sa ocitli vo vašej situácii. Či už ste si adoptovali nového psa, vychovávate šteňa alebo meníte krmivo pre svojho psa, ste na správnom mieste.

Aké druhy krmiva poznáme?

Suché krmivo alebo granule. Suché krmivo pre psov je najlacnejší a najbežnejší typ krmiva pre psov. Dodáva sa v mnohých príchutiach, nepotrebuje chladenie a pes sa ním ľahko kŕmi. Suché krmivo sa skladá z 90 % suchej hmoty a 10 % vody. Počas procesu prípravy sa zmiešajú obilniny, mäso, zelenina, vedľajšie produkty, vitamíny a minerálne látky. Potom sa pretlačia cez stroj, ktorý granule nakrája. Nakoniec sa uvaria pri vysokej teplote, aby sa zničili toxíny, prevedú sa do ľahko stráviteľnej formy a bleskovo sa sterilizujú.

Konzervy. Konzervy pre psov, známe aj ako vlhké krmivo, obsahujú približne 65 – 75 % vlhkých zložiek a 20 – 30 % suchých zložiek. Konzervy môžu obsahovať väčšie množstvo hovädzieho mäsa, hydiny alebo rýb. Niektoré mokré krmivá sú tiež vyrobené z obilnín, ako je pšenica alebo sója. Zmes sa zmieša a uzavrie v sterilizovaných konzervách, čo pomáha ničiť potravinové baktérie. Konzervy pre psov majú dlhú trvanlivosť, po otvorení však potrebujú chladenie. Je drahšie ako suché krmivo, ale psom chutí lahodne.

Mäkké a vlhké krmivo. Tento typ krmiva pre psov sa skladá z približne 60-70 % suchého krmiva a 35-40 % vody, vďaka čomu je na dotyk mäkké a vyzerá vlhké. Mäkké vlhké krmivo nevyžaduje chladenie. Používajú sa však zvlhčovadlá, ktoré udržiavajú vlhkosť krmiva, a konzervačné látky, ktoré predlžujú trvanlivosť. Mäkké potraviny môžu obsahovať aj jednoduché cukry a soľ. Psy zvyčajne obľubujú mäkké vlhké krmivo, ale je drahšie ako suché krmivo.

Surová strava. Surová strava založená na mäse si v posledných desaťročiach získala určitú popularitu. Americká asociácia nemocníc pre zvieratá (AAHA), Americká asociácia veterinárnych lekárov (AVMA) a Kanadská asociácia veterinárnych lekárov (CVMA) však vypracovali vyhlásenia, v ktorých neodporúčajú kŕmiť psov surovým alebo nedostatočne tepelne upraveným mäsom. Surová strava, či už vyrobená komerčne alebo doma, nemusí odstrániť všetky baktérie. Existujú tiež určité obavy, že surová strava nemusí byť nutrične vyvážená.

Čerstvé krmivo. Čerstvé krmivo pre psov je najdrahšie krmivo pre psov. Vyrába sa s menším množstvom konzervačných látok, ktoré sa musia uchovávať v chladničke alebo zmrazovať. Väčšina čerstvých krmív pre psov sa varí pri nízkej teplote a pozostáva z mäsa, obilnín, ovocia a zeleniny.

Pri výbere krmiva pre psov hľadajte produkty s kvalitnými bielkovinami ako hlavnou prísadou. Vyhnite sa krmivám s nešpecifikovanými mäsovými múkami alebo vedľajšími produktami, umelými farbivami, príchuťami alebo konzervačnými látkami.

Osobné potreby a preferencie vášho psa sú tiež kľúčové. Niektoré psy môžu uprednostňovať mokré krmivo, zatiaľ čo iné môžu prosperovať na surovej strave. Vždy sa poraďte so svojím veterinárom predtým, než urobíte akékoľvek drastické zmeny v strave vášho psa.

Výber najlepšieho krmiva pre vášho psa sa môže zdať ako náročná úloha, ale pochopenie výživových potrieb vášho psa a dostupných možností vám môže pomôcť urobiť správne rozhodnutie. Vždy sa poraďte so svojím veterinárom a dôkladne sledujte zdravie a šťastie vášho psa. Pamätajte, zdravý pes je šťastný pes! Pri nákupe krmiva v kamenných predajniach si dajte pozor na parkovanie. Vo väčšine miest platí parkovacia politika. Parkovanie Bratislava ponúka pre jej obyvateľov aj návštevníkov netreba však zabudnúť si za parkovanie zaplatiť.