Let balónom alebo paragliding? Vyberte si to pravé pre vás!

0
12
Let balónom alebo paragliding? Vyberte si to pravé pre vás!

Hľadáte zážitkový darček, ale nechcete darovať niečo príliš adrenalínové? V takomto prípade sú pre vás lety balónom či paragliding ako stvorené. Každý z týchto zážitkov je ale trochu iný. V nasledujúcich riadkoch si priblížime ako lety prebiehajú, aby ste mohli zvoliť darček, ktorý vám najviac vyhovuje.

Let balónom pre relax a nádherný výhľad

Balón patrí medzi najbezpečnejšie dopravné prostriedky. Navyše nepotrebuje špeciálne miesto na vzlietnutie či pristátie, stačí väčšia lúka. Plynové balóny bývajú naplnené vzácnymi plynmi, ktoré sú ľahšie ako vzduch (najčastejšie vodík alebo hélium). V súčasnosti sa od tohto pohonu upúšťa. Častejšie sa využívajú teplovzdušné balóny  fungujúce vďaka termodynamickým vlastnostiam vzduchu (teplý vzduch stúpa, studený klesá). Pilot ohrieva vzduch v balóne pomocou propánového horáka, smer letu môže čiastočne regulovať stúpaním či klesaním do vzdušných prúdov.

Posádku, ktorá sa vezie v prútenom koši, tvoria zvyčajne maximálne 3 až 6 osôb. Najlepšie podmienky pre let sú pri veľmi slabom vetre, skoro ráno alebo popoludní. Lieta sa vo výške korún stromov a let trvá okolo jednej hodiny, počas ktorej môžete za dobrých podmienok preletieť až 20 km.

Let balónom si užijete, ak túžite po dobrodružstve v oblakoch, ktoré je zároveň vcelku bezpečné. Počas pokojného letu si doprajete zaslúžený relax a môžete si naplno vychutnať výhľad na krajinu z vtáčej perspektívy. Let balónom ako zážitkový darček je vhodný pre partnerku, mamu alebo ako darček pre dvoch.

Paragliding pre extrémny pocit slobody

Aj paragliding je pomerne bezpečný šport. Podobne ako pri lietaní balónom, ani pri paraglidingu nepotrebujete rozsiahlu výbavu, stačí vám paraglidingový padák (klzák) so sedačkou. Na paragliding však potrebujete dostatočný priestor na rozbeh (buď rovinu alebo kopec) a bezpečné miesto na pristátie.

Let v daždi alebo pri silnom vetre môže byť nebezpečný, preto je dôležité sledovať poveternostné podmienky. Existuje niekoľko typov paraglidingového lietania. Pre začiatočníkov je najbezpečnejší priamy zlet z kopca, keď vietor fúka proti svahu. V tomto prípade sa klzák pohybuje iba nad svahom. Celkom bežný je aj tandemový let s pilotom. Paraglidingový let môže trvať niekoľko hodín, no zvyčajná dĺžka rekreačných letov je do jednej hodiny.

Na rozdiel od letu balónom vám pri paraglidingu vo výhľade na prírodu nebránia žiadne prekážky, vyžaduje si samozrejme o niečo viac odvahy. Pri samostatných letoch je tiež potrebné absolvovať výcvik. Paragliding je vhodný pre tých, ktorí majú záujem o adrenalínovejší zážitok s priamym kontaktom s prírodou.