Turistické topánky – zamerané na podošvu

0
150
Turistické topánky – zamerané na podošvu

Niekedy je svätou pravdou, že veci skryté pred našim zrakom sú najdôležitejšie. Toto pravidlo platí pri obuvi. Navonok pekné a pevné vychádzkové topánky nemusia byť pohodlné, budú vás v nich bolieť chodidlá a na šmykľavom lístí vás nedokážu podržať. Turistická obuv má špeciálnu podrážku, ktorá dokáže tlmiť vibrácie a odvádza z drážok vodu. Pozrime sa bližšie na to, aké sú turistické topánky a ako vyzerá ich podošva.

Kožený zvršok turistickej obuvi je top

Hľadáte ideálne turistické topánky s najlepšími vlastnosťami? Kúpte koženú obuv. Koža sa perfektne prispôsobí chodidlu a dobre odoláva vlhkosti. Zároveň je veľmi pevná, takže dlho vydrží. Samozrejme, že kožená turistická obuv je najdrahšia. Kompromisom môžu byť topánky, ktoré sú vyrobené z kombinovaných materiálov. Na namáhaných miesta je všitá koža a zvyšok tvorí textil.

Ako vyzerá podošva turistickej obuvi

Podošva turistickej obuvi je neustále namáhaná nielen dlhou chôdzou, ale tiež nepredvídateľným terénom. Vlhkosť a k tomu skaly dávajú podošve zabrať. Výrobcovia turistickej obuvi na tieto aspekty mysleli, a preto má podošva topánok do hôr tieto vlastnosti:

Odolná zmes

Podošva turistických topánok sa vyrába z kaučku. Podošva z prírodného kaučuku je dobre priľnavá a nešmýka sa. Rozhodnúť sa musíte, či túžite po pohodlnej obuvi, alebo potrebuje obuv maximálne odolnú. Podľa toho si vyberte obuv s mäkšou alebo tvrdšou podošvou.

Členitý povrch

Na lezenie na skalách sa využívajú iné topánky ako na treking. Lezecká obuv má podošvu hladšiu. Na túru potrebujete podošvu členitú. Drážky v podošve odvádzajú vodu a zároveň sú lepidlom, ktorý drží topánku na svojom mieste aj po stúpnutí na zamrznutú zem.

Viac vrstiev

Pánska a dámska turistická obuv sa skladá zo zvršku, podšívky, stielky a dvoch až troch vrstiev podošvy. Áno, je to tak. Naozaj kvalitná turistická obuv do náročného terénu má až tri časti podošvy. Tri vrstvy sú dôležité kvôli tlmeniu otrasov a pohodliu pre chodidlo.

Náš tip: Pri výbere turistickej obuvi myslite aj na vaše členky. Milujete výstupy a výhľady z vrcholov? Kúpte si turistické topánky so strihom nad členky. Takéto topánky členky zafixujú, nemusíte sa obávať vyvrtnutia a ani únavy.