Ako upevniť snehové reťaze na SUV 4×4?

0
5826

S príchodom zimy sa zvyšuje miera ostražitosti a opatrnosti na cestách. Najmä na neodhrabanej či inak neupravenej cestnej komunikácii nemusia zimné pneumatiky stačiť. Vo väčšine prípadov sa rozhodnutie pre použitie snehových reťazí necháva na vodiča. No na určitých úsekoch môže byť ich použitie vynútené dopravnou značkou. Vodič tak musí toto značenie rešpektovať a v danom úseku nasadiť snehové reťaze. V prípade že snehové reťaze nemáte, rozhodne neriskujte jazdu po úseku označenom C 14 (samozrejme v zimnom období), nakoľko vám hrozí pokuta a možné nebezpečenstvo šmyku. Toto nariadenie platí pre všetky osobné automobily, vrátane SUV s pohonom všetkých štyroch kolies. Snehové reťaze 4×4 musia byť použité minimálne na dvoch kolesách hnacej nápravy.
Máte snehové reťaze, no nie ste si istý ako ich upevniť? Čítajte ďalej a dozviete ako upevniť snehové reťaze na SUV.

Nasadenie reťazí krok za krokom

Ešte pred nasadím reťazí v situácii ktorá si to vyžaduje, odporúčame cvične si vyskúšať ako to funguje. Predídete tým možným komplikáciám na vozovke získate základnú rutinu. V prípade potreby, vieme reagovať rýchlo a reťaze nasadiť bez zbytočného študovania manuálu v snehovej fujavici a teplotách pod bodom mrazu. Dôležitým faktom je, že reťaze upíname vždy na hnaciu nápravu. Po ich namontovaní prejdeme niekoľko desiatok metrov, zastavíme a skontrolujeme pevnosť ich dopnutia. Ak je všetko v poriadku v jazde môžeme pokračovať, ale nie vyššou rýchlosťou ako 50km/h.

Samotné nasadenie teda pozostáva s týchto krokov:
1. zaparkujte vozidlo na bezpečnom mieste – parkovisko, viditeľný úsek vozovky… a zatiahnite ručnú brzdu
2. vybaľte snehové reťaze a rozprestrite ich, aby ste mohli skontrolovať či nie sú domotané
3. nasaďte na pneumatiky z vrchnej časti a pokračujte rozprestretím reťazi po behúni. Puklice zložte, predídete tak ich poškodeniu
4. posuňte auto o pár centimetrov, aby sa reťaze navliekli na pneumatiky
5. na záver zapnite a dotiahnite napínaciu reťaz

Ak máte pocit že tento proces je príliš zdĺhavý či nemáte záujem o kúpu snehových reťazí, aj pre vás je tu riešenie – autosock. Autosock slúži na podobné účely ako snehové reťaze, nie je však určená do hlbokého snehu.
V prípade že snehové reťaze ešte nemáte a chystáte sa ich zakúpiť, odporúčame vybrať z ponuky internetového predajcu s najväčším výberom a skladovými zásobami reťazí, na všetky typy automobilov. Získate tak garanciu kvality a istotu že sa vaše reťaze nepretrhnú a nespôsobia tak nepríjemnú dopravnú situáciu či nepoškodia vaše plechové disky, puklice alebo elektróny.