Snímače tlaku pneumatík – pre bezpečnosť a pohodovú jazdu

0
9
Snímače tlaku pneumatík – pre bezpečnosť a pohodovú jazdu

Existuje veľa pomôcok a príslušenstva, ktoré dokážu motoristom uľahčiť život. Jednou z pomôcok je snímač tlaku pneumatík. Vďaka snímaču nemusíte tlak preverovať, nemusíte sa obávať rizika zničenia pneumatík alebo zhoršenia ovládania vozidla. Čo všetko snímače preveria a aký si vybrať?

Kedy snímač tlaku pneumatík nemusíte kupovať

Snímač tlaku pneumatík je povinnou súčasťou základnej výbavy nových vozidiel vychádzajúcich z výrobnej linky po roku 2014. Ak máte vozidlo so snímačom, odpadáva vám starosť s preverovaním tlaku v pneumatikách a zvyšujete bezpečnosť jazdy. Menej sú ohrození ostatní účastníci cestnej premávky. Podľa štatistík stoja za fatálnymi nehodami na cestách aj pneumatiky, ktoré sú podhustené. Kvôli nevhodnému tlaku sa vozidlo zle ovláda a horšie brzdí.

Bohužiaľ veľká časť motoristov jazdí na podhustených pneumatikách a vystavuj sa riziku. Okrem toho je zlý tlak v pneumatikách najčastejšou príčinou rýchleho ojazdenia dezénu. Viditeľné ojazdenie v strede pneumatiky znamená, že ste jazdili s príliš nafúknutými pneumatikami. Ojazdené bočné strany svedčia o nízkom tlaku. Keď budete v najbližšom čase kontrolovať pneumatiky, nezabúdajte, že nielen označenie pneumatík, ale tiež predpísané normy tlaku sa oplatia sledovať.

Dva typy snímačov tlaku pneumatík

Ak sa vám nechce tlak preverovať na čerpacích staniciach, dajte si do vozidla doinštalovať snímač tlaku pneumatík. Po namontovaní dbajte na to, aby bol systém funkčný. Nefunkčné merače vás môžu stáť peniaze navyše za opakovanú technickú kontrolu. Pri výmene sezónnych pneumatík dajte snímače preveriť a nakalibrovať.

Kto má hlboko do vrecka, iste zvolí nepriamy snímač tlaku pneumatík. Je lacnejší, ale tiež menej presný. Nesleduje priamo pneumatiky, ale je prepojený s ABS a ESP systémom v aute. Znamená to, že systém vychádza z chovania pneumatík ako je otáčanie a vibrácie. Na palubnej doske sa zobrazí varovanie o zmene tlaku, ale následne musíte ručne tlak preveriť. Tento systém veľmi ovplyvňujú snehové reťaze, ktoré menia chovanie kolies.

Priamy snímač tlaku pneumatík je inštalovaný priamo do vnútra pneumatiky. Je zrejmé, že dokáže plne kontrolovať stav pneumatík s ohľadom na tlak. V reálnom čase máte na palubnej doske prehľad o tom, ktorá pneumatiky tlak stratila alebo ktorá je prehustená. Investícia do snímača sa oplatí, pretože ide o vašu bezpečnosť a zároveň zvýšite hodnotu vozidla.