Prečo vymeniť drevený rebrík za hliníkový

0
8
Prečo vymeniť drevený rebrík za hliníkový

V rodinných domoc sa vždy nájde minimálne jeden rebrík. Veľmi často ide rebrík zdedený po rodičoch alebo prarodičoch. V minulosti sa rebríky vyrábali len z dreva, takže ide o rebrík drevený. Ak aj vy podobný rebrík vlastníte, vymeňte ho za hliníkový.

Z akých materiálov sa vyrábajú rebríky

V úvode spomínané drevené rebríky sú postupne nahrádzané inými materiálmi. Najviac obľúbené sú hliníkové rebríky. Prečo je tomu tak si povieme v nasledujúcich riadkoch. Okrem hliníkového rebríka sa môžete stretnú s oceľovým variantom. V mnohom sa podobá na hliníkový, ale horšie sa s ním manipuluje kvôli vysokej váhe. V niektorých profesiách nie je možné pri práci použiť kov (napríklad práca s elektrinou), a preto sa vyrábajú rebríky z plastu.

Drevené rebríky ako lacnejšia alternatíva

Drevené rebríky sú oproti tým z hliníka oveľa lacnejšie. Nižšia cena je vykúpená nepohodlím pri práci s dreveným rebríkom. Navyše sa drevené rebríky vyrábajú len ako oporné alebo štafle. Drevený rebrík nie je možné zložiť a je veľmi ťažký.

Drevený rebrík v pivnici alebo v stodole zaberie veľa miesta. Musíte si veľmi dávať pozor, ako ho na zimu uskladníte. Drevo má tendenciu práchnivieť, vlhnúť a pukať. Okrem správneho skladovania budete musieť drevený rebrík ošetriť vhodnými prípravkami.

Napriek nevýhodám nedá veľa ľudí na drevený rebrík dopustiť. Oproti hliníkovému vyzerá oveľa lepšie a ide o akýsi tradičný nástroj záhradkárov. Po doslúžení sa dá drevený rebrík použiť ako pekná dekorácia do záhrady a šikovnejší majstri z neho spravia knihovňu či poličky.

Hliníkové rebríky na celý život

Za hliníkový rebrík si síce priplatíte, ale budete ho mať na celý život. Prakticky si ho ani nemusíte všímať, pokojne ho nechajte v zime uložený vonku. Hliník je veľmi odolný materiál, ktorý nehrdzavie, nedeformuje sa a nevyžaduje žiadnu údržbu.

Hliníkový rebrík je veľmi ľahký, takže sa s ním perfektne manipuluje. Navyše je možné kúpiť rôzne varianty tohto rebríka, napríklad teleskopický, takže ho ľahko uložíte do auta a preveziete tam, kde ho potrebujete. Okrem teleskopického sa hliníkový rebrík predáva ako štafle, plošina, schodíky, ako operný rebrík alebo mostík. Z hliníkových rebríkov si vyberie naozaj každý.

Nielen vyššia cena je nevýhodou hliníkového rebríka. Kvôli nižšej váhe musíte by obozretní pri práci a zabezpečiť rebrík tak, aby bol stabilný. Niektoré menej kvalitné rebríky z hliníka môžu začať časom vŕzgať.