Ktoré zámky na južnej Morave stoja za prehliadku

0
9
Ktoré zámky na južnej Morave stoja za prehliadku

Južná Morava sa hrdí veľkým počtom nádherných zámkov. Práve zámky či vybudovaná sieť cyklistických trás sú lákadlom pre turistov a dovolenkárov počas letných mesiacov. Ak sa vyberiete aj vy toto leto na južnú Moravu, nesmiete vynechať prehliadku nasledujúcich očarujúcich zámkov.

Zámok Lednice

Kto prechádza južnou Moravou, ten nesmie vynechať prehliadku zámku Lednice. Radíme vám, aby ste si na prehliadku vyčlenili celý deň, možno aj dva. V dedinke Lednice sú okrem zámku nádherné ubytovacie kapacity, vínne pivničky a výborné reštaurácie. Samotný areál zámku Lednice je veľkolepý. Pri vstupe vás uchváti žltý komplex zámockých budov spolu s koniarňou. Na výber máte tri okruhy prehliadok a k tomu možnosť prejsť sa po obrovskom zámockom parku alebo vyjsť na minaret. Ako v exotike sa budete cítiť v botanickej zasklenej záhrade.

V interiéri zámku sa nachádza expozícia cenného historického nábytku, obrazov a konajú sa tu často zaujímavé výstavy. Areál a zámok sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V areály sa poriadne nachodíte, takže si kúpte turistické topánky. Turistická obuv sa vám zíde pri šliapaní do schodov v zámku a tiež počas prechádzky dedinkou. Pánska a dámska turistická obuv vám zaručia, že sa neunavíte a naplno si užijete krásy Lednického zámku.

Zámok Buchlovice

Zámok Buchlovice sa nachádza neďaleko hradu Buchlov. Môžete spojiť prehliadku zámku s prehliadkou hradu a máte program na celý deň. Zámok Buchlovice síce nie je tak známy a majestátny ako Lednice, ale práve jeho takmer domácka atmosféra vás dostane. Veľmi pekný a fotogenický je barokový vizuál stavby. Vo vnútri zámku sa nachádzajú zachované expozície.

Prehliadka zámku trvá približne hodinu. Do zámku a do okolia sa dostanú aj hendikepovaní ľudia vďaka bezbariérovému prístupu. Po prehliadke zámku venujte pozornosť priľahlej záhrade vybudovanej podľa francúzskeho štýlu.

Zámok Milotice

Zámok Milotice sa v mnohom podobá zámku Buchlovice. Ide o menšiu, ale veľmi rozkošnú stavbu. Nenáročná prehliadka a pekný francúzsky park sú lákadlom pre celé rodiny. Bonusom je, že v parku sa dajú požičať historické kostýmy a spraviť dobové fotografie. Zámok bol postavený v baroku a je zrekonštruovaný s prihliadnutím na zachovanie charakteru stavby.

Počas prehliadky uvidíte 17 miestností, v ktorých sa nachádza barokový nábytok. Chvíľami budete mať pocit, že obyvatelia zámku odišli len pred niekoľkými dňami. Vybavenie je veľmi realisticky naštylizované. Prehliadka trvá približne hodinu a zakončiť ju môžete sladkým odpočinkom v miestnej cukrárni.