Dokonalá karoséria aj po rokoch ako nová – Ako na to?

0
6
Dokonalá karoséria aj po rokoch ako nová – Ako na to?
Dokonalá karoséria aj po rokoch ako nová – Ako na to?

Starostlivosť o karosériu vášho vozidla je kľúčom k zachovaniu jeho atraktívneho vzhľadu a funkčnosti po dlhé roky. Za predpokladu dodržiavania jednoduchých tipov môžete zabezpečiť, že váš automobil bude vyzerať skvele a bude chránený pred vonkajšími vplyvmi. Pravidelná starostlivosť môže predĺžiť životnosť vášho vozidla a ušetriť vám v budúcnosti náklady na opravy.

Pravidelné umývanie

Pravidelné umývanie vozidla je základným krokom pri starostlivosti o karosériu. Špina, prach, vtáčí trus a ďalšie nečistoty môžu poškodiť lak, ak zostanú dlho na povrchu. Odporúča sa umývať auto aspoň raz týždenne, a to  najmä počas zimných mesiacov, keď je cesta posypaná soľou. Počas umývania nezabudnite na pneumatiky kormoran či iných značiek, ktoré máte práve obuté. To, čo škodí karosériu, to poškodí aj letné alebo zimné pneumatiky.

Ak je to len trochu možné, umývajte svoje auto ručne. Umývanie pod tlakom umývačky s kefami môže spôsobiť mikroškrabance na laku. Dávajte pozor, aby ste auto dobre opláchli a vysušili mäkkou handrou, aby nezostali na povrchu vodné škvrny. Používanie silných čistiacich prostriedkov, ako sú amoniak alebo drsné huby, môže poškodiť lak a povrch karosérie. Používajte jemné čistiace prostriedky, ktoré sú určené na použitie na autách.

Ochrana pred UV žiarením

Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie a poškodenie laku. Použite vosk alebo ochranný náter s UV filtrami, ktorý chráni povrch karosérie a bráni strate lesku. Ideálne je sa vyhýbať dlhodobému parkovaniu vozidla na slnku. Slnečné lúče enormne vplývajú na poškodenie laku, preto hľadajte tienisté miesta, používajte ochrannú plachtu alebo si zakúpte garážové miesto na parkovanie.

Ochrana pred koróziou

Korózia môže byť veľkým nepriateľom karosérie. Pravidelne kontrolujte svoje vozidlo a uistite sa, že sa na karosérii nenachádzajú popukané časti laku. Ak na takéto miesto natrafíte, dajte lak opraviť. Pozor na to, ak na streche vozíte strešný box. Jeho neopatrná inštalácia môže spôsobiť poškriabanie laku strechy.

Pod lakom sa začne šíriť vlhkosť a korodovaniu sa nevyhnete. Pravidelná kontrola karosérie a aplikácia ochranných prostriedkov proti korózii lak ochráni a zabránia vážnym problémom. Obhliadky vozidla u automechanika môžu znamenať veľký rozdiel v tom, koľko miniete na opravu karosérie. Mechanik včas identifikuje problémy, ktoré by mohli mať v budúcnosti vplyv na stav karosérie. Vykoná potrebnú údržbu či opravu poškodených častí.

Tip na záver: Starostlivosť o karosériu vášho auta je cestou k dokonalému stavu a vzhľadu vozidla. Zachovať stav karosérie v optimálnom stave nie je zložité. Venujte svojmu automobilu trochu času a vyhnete sa tak v budúcnosti drahým opravám.