Viete, čo zahŕňa lavínová výbava skialpinistov?

0
286
Viete, čo zahŕňa lavínová výbava skialpinistov?

Skialpinisti a milovníci adrenalínu sa nedokážu hôr vzdať ani počas vyššieho stupňa lavínového nebezpečenstva. Lavína môže prekvapiť aj toho najskúsenejšieho horolezca a niekedy dokonca záchranárov. Ovplyvniť riziko utrhnutia lavíny nedokážete. Dokážete sa však pripraviť na situáciu, počas ktorej skončíte pod kopami snehu. Akú výbavu by mali vlastniť skialpinisti?

Obozretnosť v horách nie vždy stačí

Situácia v horách sa dokáže tak rýchlo meniť, že ani obozretnosť nemusí stačiť resp. vás ochrániť pred rizikami zranenia v horách. Minimum, čo môžete spraviť ako turista laik je chodiť do hôr vhodne obutý a oblečený. V lete výbava turistov zahŕňa turistické topánky, pohodlné oblečenie a pláštenku. Pokojne vyjdite do hôr aj v tričku a šortkách, ale nikdy vám nesmie chýbať turistická obuv. Pánska obuv do hôr i dámska turistická obuv je zárukou stability chodidiel a členkov. V takejto obuvi sa nemusíte báť strmého výstupu ani šmykľavého terénu. V zime väčšina hobby turistov na túry nechodí. V horách nájdete len freeriderov a skialpinistov. Čo nosia títo ľudia so sebou ako výbavu?

Drahá, ale nevyhnutná lavínová výbava

Nebudeme si klamať. Výbava pre prípad padnutia lavíny nie je lacná. Každý špás však niečo stojí, a ak si chcete užívať hory v každom počasí, musíte trochu investovať. Podľa skúseností je človek zavalený lavínou v ohrození života už po 10 až 15 minútach.

Lavínový batoh

Najvýznamnejšou súčasťou lavínovej výbavy je špeciálny batoh s airbagom. Funguje na podobnom princípe ako airbag vo vozidlách. Neaktivuje sa však automaticky, ale až po manuálnom spustení t.j. po zatiahnutí šnúrky. Lavínový batoh zabezpečí to, aby ste zostali na vrchole lavíny a záchranári vás rýchlejšie našli. Podľa skúšok je airbag účinný až na 90 %. Cena vás asi zarazí, pretože stojí vyše 600 €.

Lavínový pípak

Lavínový pípak je druhá časť výbavy. Táto malá pomôcka vysiela signál, vďaka ktorému vás po spadnutí lavíny nájdu. Samozrejme, že pípak musíte mať aktivovaný vo vysielacom móde. Noste ho na holom tele, aby sa počas pádu lavíny nestratil z vášho dosahu. Signál vysielaný pípakom sa dostane až do vzdialenosti 60 metrov. K lavínovému pípaku neodmysliteľne patrí lavínový vyhľadávač, ktorý dokáže signál pípaku zachytiť. Za tento maličký prístroj dáte okolo 300 €.