Strešné boxy – pozor na príliš veľký objem

0
8
Strešné boxy – pozor na príliš veľký objem

Keď už box, tak poriadne veľký. Toto si povie väčšina ľudí, ktorí sa chystajú kúpiť strešný box. Strešný box je skvelý pomocník, ale môže byť aj zlý pán. Nedajte sa zlákať príliš veľkým objemom s myšlienkou zbaliť na dovolenku polku domácnosti. Pri výbere strešného boxu sú dôležitejšie iné parametre.

Ako veľký box reálne využijete

Vieme, že priestorovo veľký box láka k tomu, aby ste na dovolenku zbalili aj úplné zbytočnosti. Premyslite si však veľmi dobre, čo všetko chcete v boxe prevážať. Pre rodiny s malými deťmi sú určené boxy, ktoré sú širšie a vyššie. Do takéhoto boxu hravo uložíte detské cyklovozíky či športový kočiar. Po odrastení detí potrebujete na dovolenke iné príslušenstvo. Napríklad vodné lyže a surf. V tomto prípade kúpte dlhší a užší box. Užší box má výhodu aj v tom, že sa vedľa neho zmestia nosiče bicyklov na strechu.

Limitovaní ste pri výbere boxu veľkosťou strechy. Nie je na škodu premerať strechu, aby sa nestalo, že box bude prečnievať cez strechu a brániť vo výhľade. Druhý problém môže nastať, keď prešvihnete nosnosť strechy. Poškodiť preťažením strechu je poriadne drahý špás. Overiť musíte aj index nosnosti pneumatík. Strešné boxy nie sú nafukovacie, riaďte sa údajmi o maximálnej nosnosti boxu.

Manipulácia so strešným boxom

Pri nakladaní objemnejších vecí do strešného boxu vás môže prekvapiť zložitý vstup do boxu. Nepraktické sú strešné boxy, ktoré sa otvárajú zo zadnej alebo prednej strany. Vytiahnuť veci zapadnuté na druhej strane boxu môže byť nadľudský výkon. Ideálne je, keď sa boxy otvárajú do strán. Najviac praktické a bezpečné je centrále uzamykanie boxu. Centrálnym uzamykaním sa zamknú všetky zámky na boxe otočením kľúčika v jedinom bode.

Väčšina strešných boxov sa inštaluje na priečniky na streche pomocou U profilov a T drážok. Oba spôsoby sú bezpečné, ale inštalácia pomocou T drážok je rýchlejšia. Pri manipulácii s boxom pomôže aj otváranie boxu pomocou mechanických podpier. Nemusíte jednou rukou držať veko a druhou ukladať batožinu do vnútra.

Životnosť strešných boxov

To, koľko vám strešný box vydrží, závisí od vstupnej investície. Keď budete šetriť a kúpite lacné modely boxov z polystyrénu a polyetylénu, pripravte sa na možnosť prasknutia alebo mechanického poškodenia. Najdlhšie vydržia strešné boxy vyrábané z ABS plastu. Vďaka boxu z ABS plastu si budete istí nielen dlhou životnosťou, ale tiež bezpečnosťou prevážaného nákladu.