Rošt  – nevyhnutný podklad pre matrac a ďalšiu posteľnú výbavu

0
1496
Rošt  - nevyhnutný podklad pre matrac a ďalšiu posteľnú výbavu

V žiadnej domácnosti nemôže chýbať posteľ. Aj pri tomto sortimente rozlišujeme postele pre dospelých, deti, postele pre ľudí s nadváhou a so špeciálnymi zdravotnými požiadavkami. Výber postele je len prvým krokom pre váš zdravý spánok. Nesmie jej chýbať funkčný matrac a matracu rošt. Dnes vám vysvetlíme podstatu roštov, ich typy a uplatnenie.

Podľa čoho si vybrať vhodný typ roštu?

Rošt si vyberáme podľa toho, o aké matrace máme záujem. Ak uprednostňujeme menej vyššie, stredne tvrdé až tvrdé penové matrace, vhodným podkladom sa stanú rošty z lamiel. Lamely majú tú výhodu, že sa oveľa lepšie prispôsobujú stavbe a celkovej záťaži tela na matraci. Sú vhodné aj pre obéznych a všetkých, ktorým sa na posteľ ťažšie líha a vstáva z nej. Lamely sú teda flexibilnejšie, aj čo sa týka vášho pohybu, resp. prípadným nárazov na posteľ. Chránia chrbticu a úľavu pocítite aj v oblasti kĺbov a končatín.

Pozor! Ak si vyberáte lamelový matrac, dbajte na to, aby v konštrukcii boli zabezpečené dostatočné medzery na odvetrávanie a správne rozloženie tela – optimálne medzery medzi lamelami sú 4 – 5 cm.

Lamelový verzus masívny rošt

Naopak, ak je váš matrac viac flexibilný, teda ak sa správa skôr ako lamela, odporúčame podporovať roštom pevné a stabilné lôžko. Vhodné sú pre vás pevné, latové rošty z masívu. Najčastejšie sa vyrábajú zo smrekového alebo bukového dreva a sú dostupné v rôznych kategóriách.

Konkrétne na matracentrum je v tejto kategórii bohatá ponuka roštov s bočným a nožným výklopom alebo bez vyklápania. Niektoré disponujú aj polohovateľnou funkciou. Taktiež treba prihliadať na nosnosť. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 110 do 160 kg. Rošty prispôsobujeme rozmerom postele, preto sú najžiadanejšie 140, 160 a 180 x 200 cm. Rošty si vyžadujú pravidelnú údržbu a starostlivosť. Čistíme ich od prachu a usadenín, aby sa nestali živnou pôdou pre baktérie a vírusy.