Severná Kórea hrozí zrušením stretnutí rozdelených rodín

0
451

SOUL 6. februára (WEBNOVINY) – Severná Kórea pohrozila Juhu zrušením stretnutí rodín rozdelených kórejskou vojnou. Stalo sa tak len deň po tom, čo sa obe strany konečne dohodli na dátumoch emocionálnych schôdzok.

Nebezpečné jadrové cvičenia

Vplyvný severokórejský Národný výbor pre obranu však vo štvrtok vyzval Južnú Kóreu, aby sa vzdala nepriateľskej politiky a zrušila svoje každoročné vojenské cvičenia so Spojenými štátmi, ktoré sa majú rovnako uskutočniť vo februári. Stanovisko Severu uvádza, že by bolo “nezmyslom” organizovať stretnutia rodín, zatiaľ čo prebiehajú “extrémne nebezpečné jadrové vojenské cvičenia”.

Pchjongjang v septembri rozhneval Soul, keď na poslednú chvíľu zrušil plánované stretnutia, pričom ako dôvod rovnako uviedol juhokórejské manévre. Pchjongjang ich označuje za nácvik invázie, zatiaľ čo Soul a Washington tvrdia, že ide o rutinné cvičenia.

Dohodli dátum

V stredu sa predstavitelia Severu a Juhu dohodli na tom, že stretnutia rodín sa uskutočnia od 20. do 25. februára v horskej oblasti Kumgang v Severnej Kórei. Na predchádzajúcich stretnutiach bolo umožnené nakrátko vidieť svojich príbuzných asi 100 rodinám.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža. Obnovenie programu stretávania rodín ako gesta dobrej vôle v záujme uvoľnenia cezhraničného napätia bolo pôvodne naplánované už na september, Pchjongjang ho však doteraz odkladal s poukázaním na nepriateľskú politiku Soulu. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.