Turecko bude prísnejšie kontrolovať internet

0
432

ANKARA 6. februára (WEBNOVINY) – Turecký parlament schválil v stredu večer zmeny zákona, ktoré sprísňujú štátnu kontrolu internetu. Legislatíva umožní telekomunikačnému úradu blokovať niektoré webové stránky aj bez súdneho príkazu.

Zákon podporili najmä poslanci vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Podľa nových pravidiel bude môcť telekomunikačný úrad zablokovať prístup k niektorým informáciám ako aj vyhľadávanie niektorých kľúčových slov.

Zmeny sú terčom ostrej kritiky, keďže vyvolávajú obavy, že vláda chce takto umlčať svojich kritikov a zabrániť internetovým užívateľom v šírení “nepohodlných” názorov. Najproblematickejšou časťou legislatívy je blokovanie vyhľadávacích výrazov vrátane zabránenia prístupu napríklad k niektorým videám. T

elekomunikačný úrad tiež bude zaznamenávať všetky aktivity osôb pripojených na internet a monitorovať stránky, ktoré navštívili. Vláda tvrdí, že zákon má za cieľ ochrániť “rodinu, deti a mladistvých pred javmi na internete, ktoré môžu navádzať k drogovej závislosti, sexuálnemu zneužívaniu a samovraždám”. AKP odmieta, že by chcela internet cenzurovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.