Naživo: Peklo v Kyjeve, počet obetí môže byť viac ako sto

0
483

KYJEV 20. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinskí demonštranti vytlačili poriadkovú políciu z centrálneho námestia v Kyjeve, kde na ňu napriek prímeriu zaútočili zápalnými fľašami a dlažobnými kockami. V uliciach Kyjeva zúri pouličná vojna.

Janukovyč sľúbil predčasné voľby, tvrdí poľský premiér

Poľský premiér Donald Tusk vo štvrtok večer potvrdil, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chce vypísať predčasné prezidentské aj parlamentné voľby, ktoré by sa konali ešte v tento rok. Kritizovaný Janukovyč tak podľa jeho slov urobil počas rokovania v Kyjeve so zástupcami Francúzska, Nemecka a Poľska a predstaviteľmi opozície.

Cieľom rokovaní je upokojiť situáciu v krajine prostredníctvom ich návrhu vytvoriť prechodnú vládu, reformovať ústavu a vypísať voľby. Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa v Bruseli medzitým dohodli na zavedení sankcií voči ukrajinským predstaviteľom, ktorým pripisujú zodpovednosť za krvavé násilie.

Zákaz vstupu na územie únie či zmrazenie bankových účtov by mali začať uplatňovať už v najbližších hodinách. Šéfovia diplomacie zároveň tvrdými slovami odsúdili prehnané použitie sily a vyzvali opozičných lídrov na dištancovanie sa od násilníkov.

Demonštrantov protestujúcich proti ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi v centre Kyjeva údajne ostreľuje aj špeciálny snajper. Vo štvrtok o tom informuje spravodajská stanica SKY News, ktorá má na mieste svojho reportéra.

„Na chvíľu tam bol ostreľovač s puškou s diaľkovým zameriavačom na stojane a tiež muž, ktorý si vyberal demonštrantov,“ tvrdí. Podľa neho polícia na ľudí neútočí „náhodne“.

„Skutočne si myslím, že toto bude krvavý deň,“ informuje redaktor SKY News.

Počet obetí štvrtkových násilných demonštrácií na Ukrajine údajne už prekročil hranicu sto mŕtvych. S odvolaním sa na zástupcov demonštrantov o tom informuje spravodajská stanica CNN. Celkovo tak tento týždeň malo pri stretoch medzi protestujúcimi a políciou zahynúť až 128 osôb. Ďalšie stovky ľudí utrpeli zranenia, z nich viacerí vážne.

Nie je jasné, kto vyvolal streľbu

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 67 ľudí. Zatiaľ nie je jasné, kto vyvolal streľbu na Námestí nezávislosti len niekoľko hodín po tom, ako prezident Viktor Janukovyč ohlásil podpísanie prímeria s opozíciou. Podľa Janukovyča to boli demonštranti.

„Opozícia zneužila rokovania na kúpenie si času, na zmobilizovanie a dodanie zbraní protestujúcim,“ cituje CNN zo stanoviska prezidentskej kancelárie.

Televízne zábery rovnako ukazujú aktivistov v bojových odevoch, ako odvádzajú viacerých uniformovaných policajtov, ktorých sa zmocnili. Opozícii sa podarilo znovu obsadiť námestie nezávislosti, kde sa zhromaždilo asi 30-tisíc ľudí.

Polícia evakuuje neďalekú vládnu štvrť a podľa spravodajcov Českej televízie sa na oboch stranách dokonca strieľa ostrými nábojmi.

Aktivisti na Námestí nezávislosti (Maidan) podľa vyhlásenia hádžu do policajtov zápalné fľaše a dlažobné kocky a polícia odpovedá ohlušujúcimi granátmi. „Protestujúci vstúpili do ofenzívy. Pracujú v organizovaných skupinách a používajú strelné zbrane vrátane ostreľovacích. Strieľajú, aby zabili,“ píše sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Odporúčame:

Kremeľ Ukrajine peniaze nepošle, čaká na upokojenie situácie

Obama zaútočil na Putina pre jeho postoj k Ukrajine

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

Dav sa snažil získať kontrolu nad rohom námestia, ktoré je najbližšie k sídlu prezidenta a parlamentu, ktorý poriadková polícia okupuje od utorka večera. Odvtedy zahynulo 28 ľudí vrátane 10 policajtov. Ďalších 287 osôb museli po zrážkach medzi policajtmi a demonštrantami v Kyjeve počas tohto týždňa hospitalizovať.

Kyjevom opäť lietajú dlažobné kocky a zápalné fľaše

Ako uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke, medzi hospitalizovanými je 88 policajtov, šesť novinárov a štyria cudzinci. Opoziční aktivisti, ktorí ošetrujú zranených demonštrantov v tamojšom kláštore, však tvrdia, že počet zranených je v skutočnosti oveľa vyšší.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v stredu večer informoval o podpísaní „prímeria“ s opozičnými lídrami. Uvádza sa to v stanovisku zverejnenom na jeho webovej stránke. Janukovyč zároveň súhlasil s opätovným naštartovaním rokovaní namierených na ukončenie násilia.

Prezident sa s opozíciou takisto dohodol na potrebe stabilizácie „situácie v štáte v záujme spoločenského zmieru,“ cituje z jeho vyhlásenia spravodajský portál stanice BBC. Informácie už medzitým potvrdili aj zástupcovia opozície vrátane jedného z jej hlavných lídrov Arsenija Jaceňuka.

Video: Polícia páli po demonštrantoch ostrými nábojmi

Ohlásenie prímeria prichádza v čase najintenzívnejšieho násilia od vypuknutia krízy spred troch mesiacov. Janukovyč pritom krátko predtým obvinil opozičných lídrov, že ku krvavým stretom prispeli aj oni. Vzápätí však odvolal z funkcie náčelníka generálneho štábu tamojšej armády Volodymyra Zamanu.

Odporúčame aj:

Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Obrazom: V Kyjeve lietajú dlažobné kocky, horia barikády

Slováci podajú Ukrajine pomocnú ruku

Ukrajinskí opoziční poslanci žiadajú Slovensko o zdravotnícku pomoc. Zástupcovia ukrajinskej opozície sa vo štvrtok telefonicky spojili s podpredsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivanom Štefancom (SDKÚ-DS) s prosbou o humanitárnu pomoc pre zranených demonštrantov z Kyjeva.

Ako povedal vo štvrtok Štefanec pre agentúru SITA, ešte osloví ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby Slovensko poskytlo humanitárnu pomoc, a tým dalo jasne najavo svoj postoj. Štefanec sa s opozičnými poslancami stretol minulý týždeň v Užhorode.

Štefanca zaráža, že v slovenskom parlamente sú na rozdiel od iných krajín vládni poslanci nečinní. Preto chce zvolať mimoriadne rokovanie európskeho výboru. Na výbor by podľa neho okrem ministra mal prísť aj ukrajinský veľvyslanec. „Verím, že je aj v záujme vlády získať podporu parlamentu v týchto dôležitých veciach,“ povedal Štefanec.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.