Nemecká polícia zatkla troch strážcov z Osvienčimu

0
501

BERLÍN 20. februára (WEBNOVINY) – Stuttgartská polícia zatkla troch mužov, ktorí mali pôsobiť ako strážcovia v nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim. Potvrdila to vo štvrtok prokuratúra v nemeckej metropole. Zadržaní sú vo veku 88, 92 a 94 rokov.

Polícia konala na základe minulý rok poskytnutých informácií úradu pre vyšetrovanie zločinov nacizmu a v stredu prehľadala šesť domov v spolkovej krajine Badensko-Württembergsko. Muži zákona zaistili rôzne dokumenty z čias nacizmu a teraz ich preverujú.

Odporúčame aj:

Z nacistickej masakry obvinili 88-ročného člena SS

Úrad ešte v septembri začal posielať prokuratúre spisy viac ako 40 ľudí, na základe ktorých by mali začať stíhanie vo veci podozrení, že počas druhej svetovej vojny slúžili ako strážcovia väzňov v Osvienčime. Úrad má údajne dostatok dôkazov na ich obvinenie z podielu na masovom vraždení.

Všetci podozriví majú dnes viac ako 90 rokov a patria medzi približne 50 stále žijúcich pracovníkov niekdajšieho neslávne známeho tábora. Ich odhalenie je výsledkom úsilia Nemcov vyrovnať sa svojou minulosťou a nátlaku židovských organizácii, ktoré žiadajú spravodlivosť za holokaust voči ich etniku.

V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci.

Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda. V tábore pracovalo približne 6000 príslušníkov SS. Doteraz súdy stíhali iba ľudí, ktorým bolo možné dokázať priame spáchanie zločinov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.