Lotyši dráždia Rusov, za popretie okupácie budú mreže

0
211

RIGA 13. februára (WEBNOVINY) – Výbor lotyšského parlamentu v stredu podporil návrh zákona o trestnom stíhaní osôb popierajúcich nacistickú a sovietsku okupáciu.

Návrh z dielne exministra spravodlivosti Janisa Bordansa zavádza až trojročný trest odňatia slobody za verejné popieranie, ospravedlňovanie a oslavovanie historických agresií voči Lotyšsku. Normu pred vstupom do platnosti musí schváliť celé plénum parlamentu a podpísať lotyšský prezident.

Očakáva sa, že zákon vyvolá hnev Ruska, ktoré odmieta porovnávanie a znižovanie zásluh sovietskej Červenej armády pri oslobodzovaní Európy spod nacistickej nadvlády, píše portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Pobaltské štáty majú dlhodobo napäté vzťahy s Ruskom. Desaťročia po vytlačení nacistov z ich územia totiž boli súčasťou vtedajšieho Sovietskeho zväzu a nezávislé sú iba niečo vyše 20 rokov. Medzitým sa stali členmi EÚ a NATO, no Rusi ich stále považujú za sféru svojho vplyvu. Vzájomné vzťahy sú preto napäté a Lotyši, Estónci a Litovčania sa so žiadosťou o pomoc obracajú na USA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.