Moskva predložila nový návrh rezolúcie o Sýrii

0
397

MOSKVA 13. februára (WEBNOVINY) – Ruská vláda predostrela OSN nový návrh rezolúcie o Sýrii. Podľa štvrtkových informácií zverejnených ruským tlačovým atašé pri OSN Alexejom Zajcevom ide o reakciu na austrálsko-luxemburský návrh, ktorý však Moskva minulý týždeň rázne odmietla.

Stalo sa tak napriek kladnému postoju troch stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – USA, Francúzska a Británie. Výkonný orgán OSN tak stále zostáva zablokovaný pre odmietavý postoj Ruska a Číny k priveľmi kritickému obsahu voči sýrskej vláde. Posledný návrh navrhol uvalenie sankcií na Sýriu v prípade nedodržania konkrétnych dohôd o dodávkach humanitárnej pomoci. Podľa Rusov bol návrh neprijateľný a obsahuje jednostranné obvinenia voči Damasku, podotýka portál ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Rusko ako jeden z piatich stálych členov BR OSN disponuje právom veta, ktoré po vypuknutí krízy v Sýrii využilo v troch prípadoch, keď sa Západ snažil pripísať zodpovednosť za krviprelievanie medzi povstalcami a armádou výlučne režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Korene nadštandardných vzťahov medzi Moskvou a Damaskom siahajú ešte do čias niekdajšieho Sovietskeho zväzu, ktorý so sýrskym režimom počas studenej vojny úzko spolupracoval. Rusi dodnes majú v sýrskom prístave Tartus svoju jedinú námornú základňu v Stredozemnom mori. Na jeseň, v čase hroziaceho amerického útoku na Sýriu, sa vláde v Moskve podarilo presadiť medzinárodný plán likvidácie sýrskych chemických zbraní a odvrátiť tak nebezpečenstvo ozbrojeného útoku USA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.