Libra nie je zbierka CD, odkázal Škótom financmajster

0
451

EDINBURGH 13. februára (WEBNOVINY) – Nezávislé Škótsko si nebude môcť ponechať britskú libru ako svoju menu. Vyhlásil to vo štvrtok britský minister financií George Osborne.

“Libra nie je aktívum, ktoré si po rozpade môžu rozdeliť medzi dve krajiny, ako keby to bola zbierka CD,” povedal najbližší spojenec premiéra Davida Camerona. “Ak Škótsko opustí Veľkú Britániu, opustí aj britskú libru,” varoval minister. Na to, aby zvyšok Veľkej Británie zdieľal so samostatným Škótskom svoju menu, neexistuje “žiadny právny dôvod”, dodal Osborne v prejave počas návštevy škótskej metropoly Edinburgh.

Zástupkyňa šéfa škótskej vlády Nicola Sturgeonová predtým naznačila, že ak Londýn znemožní menovú úniu, môže nezávislé Škótsko odmietnuť prevziať svoju časť verejného dlhu Veľkej Británie. Ten podľa agentúry Reuters predstavuje celkovo 1,2 bilióna britských libier. Osborne varoval, že v takomto príde by Škótsku dramaticky vzrástli náklady na obsluhu jeho záväzkov. “Ak sa naplní tento scenár, Škótsko bude pre medzinárodných veriteľov novou krajinou, ktorá nemá vo svojej úverovej histórii nič iné, len jeden obrovský štátny bankrot,” zdôraznil Osborne.

Prívrženci samostatnosti, ak tak rozhodnú Škóti v referende 18. septembra, si chcú ponechať ako štátnu menu britskú libru a želajú si zotrvanie nezávislého Škótska v EÚ a NATO. Predstavitelia vlády v Londýne už predtým naznačili, že pre Anglicko, Wales a Severné Írsko môže byť problém zotrvať v menovej únii s nezávislým Škótskom.

Vláda v Londýne vedie kampaň za zotrvanie Škótska vo zväzku s Veľkou Britániou. Vládny kabinet ešte vlani v máji predložil analýzu, podľa ktorej má Škótsko príliš veľký finančný sektor v porovnaní so zvyškom ekonomiky, čo zvyšuje riziko budúcich kríz. Guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney zase minulý mesiac varoval, že libru ako svoju menu si bude môcť nezávislé Škótsko ponechať iba v prípade, že sa zriekne časti svojej suverenity.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.