Ceny ropy Brent posilnili, zdraželo aj zlato

0
409

NEW YORK 12. februára (WEBNOVINY) – Ceny ropy Brent v utorok mierne posilnili pod vplyvom očakávaní, že vlna chladného počasia v USA bude ďalej podporovať dopyt po vykurovacích olejoch a benzíne.

Trh výraznejšie nezareagoval na vyjadrenie šéfky Federálneho rezervného systému (Fed) Janet Yellenovej, podľa ktorej centrálna banka neplánuje náhle zmeny menovej politiky a bude pokračovať v obmedzovaní podporných opatrení. Ceny ropy Brent posilnili o 5 centov na 108,68 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 12 centov na 99,94 USD za barel.

Ceny zlata sa v utorok dostali na trojmesačné maximum po tom, čo americká centrálna banka potvrdila, že bude pokračovať v obmedzovaní programu kupovania dlhopisov. Špekulácie, že v reakcii na slabé údaje z trhu práce by mohol Fed prehodnotiť tempo utlmovania stimulov, vyvolali obavy z inflácie, čo výrazne podporilo ceny zlata.

Spotová cena bola o 20:11 GMT na úrovni 1 291,51 USD za uncu, čo bolo o 1,4 % viac ako záverečná hodnota z pondelka. Aprílové dodávky na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 15,10 USD na 1 289,80 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.