Znepriatelené režimy Severej a Južnej Kórey budú rokovať

0
428

SOUL 12. februára (WEBNOVINY) – Vysokí predstavitelia Severnej a Južnej Kórey by sa mali v stredu stretnúť na ďalšom rokovaní v pohraničnej dedine Panmundžom, na ktorom sa znepriatelené strany dohodli bez toho, aby vopred určili konkrétnu tému.

Informoval o tom hovorca rezortu zjednotenia v Soule Kim Ui-to, podľa ktorého sa očakáva, že delegácie budú spolu hovoriť o nadchádzajúcich stretávkach rozdelených rodín. Tie sa obe strany snažia uskutočniť už niekoľko mesiacov, Sever však minulý týždeň opäť pohrozil ich zrušením ako odpoveďou na plánované juhokórejsko-americké manévre.

Analytici napriek tomu predpokladajú, že Pchjongjang si zrušenie tentoraz rozmyslí, keďže potrebuje zlepšenie vzťahov so Soulom, aby povzbudil zahraničných investorov a poskytovateľov pomoci.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím. Napätie v regióne bolo v poslednom období mimoriadne vysoké v dôsledku provokácií a vojenských cvičení.

Severokórejské vedenie v apríli 2013 vypovedalo takmer všetky dohody so svojím južným susedom vrátane dohody o neútočení. Obnovenie stretávok ako gesta dobrej vôle v záujme uvoľnenia cezhraničného napätia bolo pôvodne naplánované už na september, Pchjongjang ho však doteraz odkladal s poukázaním na nepriateľskú politiku Soulu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.