Banky požičiavali Slovákom viac ako v minulom roku

0
429

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Banky v minulom roku požičali obyvateľstvu vo forme nových úverov 6,53 mld. eur pri medziročnom náraste o 23,4 %. Objem spotrebných úverov vzrástol o takmer 17 % na 1,56 mld. eur. Ako ďalej informovala Poštová banka, vychádzajúc zo štatistík Národnej banky Slovenska, úvery na bývanie sa vlani zvýšili o takmer 28 % na 4,74 mld. eur.

“Na každého obyvateľa Slovenska pripadala v závere uplynulého roka úverová suma vo výške 3 620 eur, čo bolo o 327 eur viac ako predvlani,” povedala analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Dopyt po úveroch bol podľa Sadovskej najvyšší najmä v predvianočnom období. Najvyššie objemy novoposkytnutých spotrebných úverov evidovali banky podľa nej v poslednom štvrťroku 2013.

“Aj v prípade úverov na bývanie bol najsilnejším práve posledný minuloročný štvrťrok, avšak veľmi silné bolo i jarné obdobie, teda druhý štvrťrok 2013,” skonštatovala Sadovská.

Celkový stav úverov pre obyvateľstvo predstavoval ku koncu minulého roka 19,60 mld. eur. Medziročne sa zvýšil podľa Sadovskej o takmer 10 %. V závere vlaňajšieho roka dlžili Slováci bankám vo forme spotrebných úverov 2,81 mld. eur a vo forme úverov na bývanie 14,86 mld. eur.

V oboch prípadoch to bol medziročný nárast o takmer 12 %. Podiel zlyhaných úverov pre obyvateľstvo predstavoval v závere vlaňajška 4 %, čo bolo medziročné zníženie o 0,2 percentuálneho bodu.

Bývanie je podľa Sadovskej najčastejším dôvodom, prečo idú Slováci do banky a požiadajú o úver. V prípade hypoték alebo iných úverov na bývanie ide zväčša o kúpu alebo väčšiu rekonštrukciu bývania.

Po spotrebných úveroch zase ľudia podľa Sadovskej siahajú kvôli drobnejším úpravám bytov či domov alebo kvôli nákupu zariadenia a spotrebičov. Po novom úvere často klienti siahajú aj preto, aby si ním refinancovali iný existujúci dlh, prípadne aby si prostredníctvom neho spojili viac úverov do jedného prehľadnejšieho.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.