Premiéra Salónu drevostavieb 2014 v Bratislave

0
418

BRATISLAVA 6. februára (WBN/PR) – Najväčšia nesúťažná prehliadka modernej architektúry z dreva v SR a ČR – Salón drevostavieb – začína v aktuálnom 9. ročníku sériu výstavných a prednáškových podujatí na Slovensku premiérou od 14. do 21. februára v priestoroch Vodárenského múzea BVS v Bratislave.

Salón drevostavieb 2014 predstavuje celkom štyridsaťjeden v uplynulom roku realizovaných moderných drevostavieb, navrhnutých českými a slovenskými architektmi. “Do aktuálneho Salónu vyberáme vždy architektonicky, konštrukčne a dispozične zaujímavé drevostavby, ktoré boli dokončené na Slovensku a v Českej republike v poslednom období. Výstava má význam pre architektov, ktorým slúži na porovnanie s výsledkami kolegov a poskytuje možnosť zviditeľniť svoje realizácie, ako aj pre návštevníkov a potenciálnych záujemcov o drevostavbu, pre ktorých je prehliadka reprezentatívnym súborom súčasnej českej a slovenskej architektúry moderných drevostavieb. Stavanie z dreva má budúcnosť, pretože drevo je jedným z mála dorastajúcich, obnoviteľných stavebných materiálov. Na Slovensku, ktoré je štvrtou najlesnatejšou krajinou v Európe, máme veľký, no nedostatočne využívaný potenciál v oblasti využívania dreva v staviteľstve aj vzhľadom na naše tradície a výrobné zázemie. Poslaním Salónu drevostavieb je preto nielen propagácia kvalitnej architektúry z dreva, ale aj prekonávanie nedôvery či predsudkov voči drevostavbám,” vysvetľuje architektka Ľubica Fábri, riaditeľka Salónu drevostavieb v SR.

Hoci najväčšiu časť Salónu drevostavieb 2014 tvoria rodinné domy, medzi predstavenými stavbami nechýbajú aj zaujímavé realizácie firemného sídla, agroturistického areálu, kostola či pavilónov a exteriérových úprav s využitím dreva. Zo Slovenska sú na Salóne zastúpené viaceré diela, ktoré získali prestížne ocenenia ako napríklad EPD v Stupave (Drevodom roka 2013), Chata v Nižnom Klátove (CE.ZA.AR 2013 v kategórii Rodinný dom) či revitalizácia vrchu Hradová v Košiciach (Cena verejnosti v súťaži CE.ZA.AR 2013). Drevo ako inšpiratívny, všestranne využiteľný konštrukčný materiál a vhodnosť drevostavieb na dosiahnutie nízkoenergetických či pasívnych štandardov si získavajú architektov všetkých generácií – na výstave sú zastúpené práce etablovaných ateliérov i mladších a začínajúcich tvorcov. K výstave vydali organizátori katalóg – Ročenku drevostavieb 2013, v ktorej sú obsiahnuté všetky stavby predstavené na Salóne drevostavieb 2014.

V rámci sprievodného odborného programu bratislavskej vernisáže výstavy Salón drevostavieb 2014 vystúpia s prednáškami a prezentáciami uznávané autority zo Slovenska – architekti a odborníci na problematiku drevostavieb, ako aj mladí tvorcovia, ktorých realizácie prešli kritériami výberu a boli zaradené na tohtoročnú prehliadku. Spomedzi množstva prihlásených prác zostavili reprezentatívny výber zástupcovia organizátorov Salónu zo SR a ČR – architekti Ľubica Fábri za Centrum pre architektúru a materiály ARCHA matériO Bratislava a Pavel Horák za architektonickú kanceláriu Prodesi Praha, ktorá iniciovala vznik dnes už prestížneho projektu v roku 2005.

Premiéra Salónu drevostavieb 2014 v ČR sa uskutočnila od 6. do 9. 2. na výstave Dřevostavby 2014 v Prahe. Súčasťou prezentácie Salónu drevostavieb 2014 v SR budú reinštalácie výstavy vo viacerých mestách a na prestížnych veľtržných fórach.

Termíny a miesta Salónu drevostavieb 2014 v SR:
Bratislava – vo Vodárenskom múzeu od 14. do 21. 2., Nitra – na výstave Nábytok a bývanie 2014 v pavilóne M3 od 11. do 16. 3., Bratislava – na veľtrhu CONECO 2014 v hale B0 od 26. do 29. 3., Košice – v Slovenskom technickom múzeu od 2. do 27. 4. 2014. Vernisáž výstavy v Košiciach spojená s prednáškovou mozaikou pre architektov a projektantov sa uskutoční 1. 4. 2014 v priestoroch STM.

Generálni partneri Salónu drevostavieb 2014:
ARCHA matériO – Centrum pre súčasnú architektúru a materiály Bratislava
Domesi Praha/Bratislava

Hlavní partneri Salónu drevostavieb 2014 v SR:
JAFHOLZ Slovakia, KNAUF, ISOVER, VELUX, Drevstav Slovakia

Mediálni partneri Salónu drevostavieb 2014 v SR:
A+D, Tlačová agentúra SITA, ASB, Informácie YUDINY, www.zelenaarchitektura.sk

Partneri výstav Salónu drevostavieb 2014 v SR:
Vodárenské múzeum BVS, Agrokomplex Nitra, STM v Košiciach, Karpatská Perla

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.