Na rezolúciu o pomoci Sýrii nie je podľa Ruska správny čas

0
472

NEW YORK 6. februára (WEBNOVINY) – Západné a arabské štáty chcú presadiť rezolúciu v Bezpečnostnej rade OSN vyzývajúcu na lepší prístup k pomoci vo vojnou zmietanej Sýrii. Rusko však v stredu uviedlo, že teraz nie je správny čas na takýto krok.

OSN tvrdí, že humanitárnu pomoc potrebuje 9,3 milióna Sýrčanov, čo je takmer polovica populácie a šéfka OSN pre humanitárnu pomoc Valerie Amosová opakovane vyjadrila frustráciu z toho, ako jej distribúciu veľmi spomaľuje násilie a byrokracia. “Sme proti tomu, aby sa teraz rezolúcia predkladala Bezpečnostnej rade. Nemôžem to vyjadriť jasnejšie,” povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin novinárom. Ako dôvod uviedol, že na prediskutovanie rezolúcie v rade “nie je ten správny čas”.

Odporúčame:

Sýria vyvezie chemikálie určené na likvidáciu do marca

Sýria ešte nevie, či príde na ďalšie mierové rokovania

Sýria mešká v ničení chemických zbraní, termín asi nedodrží

Západní členovia 15-miestnej rady sa snažia o rezolúciu o humanitárnej pomoci už takmer rok. Po mesiaci rokovaní rada nakoniec prijala 2. októbra nezáväzné vyhlásenie, ktoré vyzýva na väčší prístup k pomoci. To viedlo však len k malému administratívnemu pokroku, veľké problémy ako demilitarizácia škôl a nemocníc alebo prístup k obliehaným a ťažko dostupným komunitám riešené neboli.

Západné a arabské štáty po nedávnom neúspechu rokovaní v Ženeve v tomto smere teraz tlačia na záväznú rezolúciu. Podľa západných diplomatov bude jej návrh predložený členom rady ešte tento týždeň. Podľa ruského veľvyslanca Čurkina však ide o “nesprávny krok”. Rusko patrí k piatim stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a disponuje tak právom veta.

Termín likvidácie chemických zbraní Sýria podľa Pana dodrží

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyjadril vo štvrtok presvedčenie, že Sýria dodrží konečný termín na likvidáciu jej chemického arzenálu, ktorý je určený na 30. júna. Sýria už v stredu zmeškala termín na vyvezenie všetkých toxických komponentov z chemických zbraní preč z krajiny.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní preto konštatovala, že celý proces je omeškaný o niekoľko týždňov, čo vyvoláva obavy, že plán sa nepodarí splniť v termíne. Pan si myslí, že napriek meškaniam sa celý proces vyvíja dobre. “Konečný termín je síce tesný, no dá sa stihnúť pri plnej spolupráci sýrskej vlády,” povedal v Soči v príhovore k členom Medzinárodného olympijského výboru deň pred oficiálnym otvorením zimných olympijských hier. Dodržanie plánu mu podľa jeho slov sľúbil sýrsky minister zahraničia Valíd al-Mualím.

Damask sa podľa OPCW zatiaľ zbavil necelých piatich percent nebezpečných chemikálií. Podľa septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN ich mal všetky vyviezť z krajiny do 5. februára, pričom likvidácia celého arzenálu chemických zbraní by sa mala ukončiť do 30. júna tohto roku. Sýrska vláda tvrdí, že dôvodom meškania sú logistické a bezpečnostné problémy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.