V Trnave požehnali mladé vína, začína sa nový vinársky rok

0
298

TRNAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Mladé vína z Trnavy a okolia vo štvrtok požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý zároveň poďakoval vinárom za to, že robia život krajším.

Svoje vína si dalo požehnať viac ako tridsať vinárov, ktorí priniesli 84 vzoriek zo svojich pivníc. Nechýbali vína z Horných a Dolných Orešian, Zelenča, Borovej, Modranky, Zavara, Ružindola a ďalších vinohradníckych obcí.

Vinári využili príležitosť na zhodnotenie vlaňajšieho roku, ktorý bol podľa nich veľmi komplikovaný. “Neskorý nástup jari so snežením ešte na Veľkú noc, neskorý nástup vegetácie, veľké horúčavy spojené s nástupom chorôb, nedostatok vlahy a začiatkom jesene dažde. Aj vďaka pánu Bohu sa počasie na jeseň umúdrilo, a tak vínka aj vďaka našim vedomostiam budú opäť nádherné,” zhodnotil minulý rok Jozef Teplan zo Žitavských viníc.

Požehnanie mladých vín organizovalo mesto Trnava už trinástykrát. Cieľom podujatia je podľa primátora Vladimíra Butka obnoviť tradíciu vzťahu vína a regiónu, čo sa podľa neho darí. “Požehnanie vín je poďakovaním za úrodu v minulom roku, ale aj požiadaním Všemohúceho o dobrú úrodu v tomto roku,” dodal.

Vinárska tradícia v Trnave má niekoľkostoročnú históriu. Výroba a obchod s vínom sa v stredoveku významne podieľali na hospodárstve prvého slovenského kráľovského mesta a blízkeho regiónu. V Trnave sa snažia o návrat k tradíciám a jedným z oživených podujatí je požehnanie mladých vín, ktoré má v katolíckej cirkvi dlhú tradíciu. V meste sa okrem tohto podujatia koná každoročne jarná výstava Víno Tirnavia a v novembri býva Deň vínnych pivníc. Vlaňajšou novinkou boli ukážky tradičnej prešovačky hrozna.

Vinárska tradícia v Trnave má niekoľkostoročnú históriu. Výroba a obchod s vínom sa v stredoveku významne podieľali na hospodárstve prvého slovenského kráľovského mesta a blízkeho regiónu.

V Trnave sa snažia o návrat k tradíciám a jedným z oživených podujatí je požehnanie mladých vín, ktoré má v katolíckej cirkvi dlhú tradíciu. V meste sa okrem tohto podujatia koná každoročne jarná výstava Víno Tirnavia a v novembri býva Deň vínnych pivníc.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.