Kauza Anjel smrti, v prípade opäť vypočujú znalcov

0
656

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – V procese so zdravotníkom Jaroslavom D., ktorý dostal od médií prezývku Anjel smrti, znovu predstupujú pred súd znalci. Prípad sa vrátil na Okresný súd Bratislava I po tom, ako vlani v auguste jeho rozsudok Krajský súd v Bratislave zrušil.

Jaroslava D. v máji 2013 neprávoplatne odsúdili na dvadsať rokov za podanie dávky lieku, ktorá usmrtila pacientku. “Na dnešnom pojednávaní boli vypočutí traja znalci,” povedal pre agentúru SITA hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Pojednávanie bude pokračovať 9. apríla, súd by si mal opätovne vypočuť ošetrujúcu lekárku a ďalšieho znalca.

Odporúčame:

Odvolanie zabralo, anjel smrti sa vracia na okresný súd

Úmyselné podanie lieku

Krajský súd v odvolacom konaní konštatoval pochybenia hmotno-právneho a aj procesného charakteru. Podľa krajského súdu sa nedajú odstrániť v odvolacom konaní, preto ich prikázal odstrániť okresnému súdu a zároveň aj doplniť dokazovanie.

Okresný súd Bratislava I uznal 22. mája 2013 Jaroslava D. vinným z toho, že úmyselne podal pacientke na zmiernenie bolesti dávku lieku, ktorá ju usmrtila. Podľa súdu mu dokázali aj nezákonné držanie psychotropných látok. Podľa súdu sa k skutku priznal ešte v prípravnom konaní.

Zmenená výpoveď

“Potom sa zmenil obhajca a následne sa totálne zmenila aj výpoveď obžalovaného. Bola to účelová zmena v snahe zbaviť sa zodpovednosti za úmyselný trestný čin,” vyhlásil vlani v máji predseda senátu. Jaroslav D. totiž najprv priznal, že chcel pacientke stlmiť bolesť, neskôr hovoril o omyle pri ampulkách. “Je mi to ľúto, pomýlil som sa,” povedal Jaroslav D.

Jeho obhajca žiadal súd, aby ho oslobodil, keďže sa podľa neho vina nedokázala. “Môj klient sa chcel len zdôveriť zo svojho omylu a ospravedlnil to eutanáziou, aby pred ňou (kolegyňou, pozn. SITA) nevyzeral ako babrák,” vyhlásil vtedy obhajca.

Jaroslav D. podľa obžaloby v júni 2011 na bratislavských Kramároch podal smrteľnú dávku lieku na tlak 63-ročnej pacientke. Preverovali sa aj ďalšie prípady úmrtí pacientov v trenčianskej nemocnici, kde obžalovaný pracoval v minulosti. Podozrenia sa nepotvrdili.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.