Ukrajinské peklo neutícha, protestujú už aj prívrženci vlády

0
464

KYJEV 8. februára (WEBNOVINY) – Vyše dvetisíc prívržencov ukrajinskej vlády sa v sobotu zhromaždili v centre Kyjeva na opačnej strane barikády, ktorá chráni protestné stanové mestečko.

Demonštranti nahnevaní už mesiace trvajúcimi protivládnymi protestmi pneumatikami zablokovali jednu z hlavných tepien ukrajinského hlavného mesta. Ich pokojný protest má podľa organizátorov upozorniť na ich nespokojnosť s pretrvávajúcou situáciou, ktorá uviedla krajinu do politickej krízy.

Terčom ich kritiky je aj polícia, ktorá podľa nich nedokázala demonštrantom zabrániť v okupácii Námestia nezávislosti ako aj budovy radnice.

Odporúčame:

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Ukrajina schválila amnestiu, Janukovyč je práceneschopný

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Obrazom: V Ukrajine už protestujú aj sympatizanti vlády

Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom, ktorý koncom novembra nepodpísal dohody s EÚ. Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania.

Janukovyč v piatok podpísal amnestiu pre opozičných aktivistov a potvrdil tiež rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Demonštranti v Kyjeve naďalej neplánujú opustiť svoj tábor v centre ani okupované budovy.

Video: Protesty na Ukrajine sa nekončia

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.