Slovensko by malo získať na rozvoj vidieka milióny eur

0
424

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Slovensko by malo získať úver od Európskej investičnej banky (EIB) vo výške 120 mil. eur na projekty v rámci Programu rozvoja vidieka SR pre roky 2007 až 2013.

Vyplýva to z návrhu Dohody o financovaní medzi EIB a Slovenskou republikou, ktorý v stredu schválila vláda. Návrh na rokovanie vlády predložil minister financií SR Peter Kažimír.

Prioritné projekty

Ako sa uvádza v predkladacej správe, rámcový úver je určený na spolufinancovanie prioritných projektov a vybraných opatrení v rámci programu podporovaného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR.

Program má prispieť ku konkurencieschopnosti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva. Finančné prostriedky by sa mali použiť na zalesňovanie, správu lesov a ochranu a v malom rozsahu na infraštruktúru poľnohospodárstva a vidieka.

Granty a štátny rozpočet

Celkové predpokladané náklady na program sú 2,18 mld. eur, pričom okrem úveru od EIB, má jedna miliarda eur pochádzať z grantov EÚ, zo štátneho rozpočtu to bude 217 mil. eur a vlastné zdroje konečných prijímateľov budú v sume 832 mil. eur.

Úver sa bude môcť čerpať v maximálne troch tranžiach najneskôr do 30. novembra 2015. „Vplyv na deficit štátneho rozpočtu nie je možné v súčasnosti vyčísliť, vzhľadom na skutočnosť, že úroková sadzba pre jednotlivé tranže sa stanoví dodatočne až pri žiadosti o čerpanie tranže,“ uvádza sa v doložke vybraných vplyvov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.