Zeman cúva, Janukovyča v Prahe zrejme neprivíta

0
614

PRAHA 19. februára (WENOVINY) – Pokiaľ bude násilie na Ukrajine pokračovať, český prezident Miloš Zeman zváži zrušenie aprílovej návštevy svojho ukrajinského kolegu Viktora Janukovyča v Prahe.

Serveru iDNES.cz to povedal hovorca Hradu Jiří Ovčáček. Zeman násilie odsudzuje a považuje ho za neprijateľné, pričom eskalujúca situácia si podľa neho vyžaduje predčasné prezidentské a parlamentné voľby.

“Pokiaľ bude násilie pokračovať, budeme musieť situáciu zvážiť,” uviedol hovorca, podľa ktorého však zatiaľ pozvanie platí.

Odporúčame:

Naživo: Ukrajina hlási 25 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

Video: Muž v Kyjeve schytal na ulici smrtiacu guľku

V utorok sa situácia v centre Kyjeva výrazne zhoršila. Počet obetí po stretoch s políciou stúpol na 26. Zeman pozval ukrajinského prezidenta do Česka recipročne počas návštevy Ukrajiny v roku 2013.

Nie je možné, aby do členských krajín Európskej únie mohli cestovať ľudia, ktorí nesú zodpovednosť za násilnosti na Ukrajine, uviedla nová česká vláda na margo ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

“Nesie veľkú zodpovednosť za to, čo sa dnes na Ukrajine deje,” povedal podľa serveru iDNES.cz český premiér Bohuslav Sobotka. Jasne sa tak vyjadril, že ukrajinského prezidenta v Českej republike nechce.

Premiér zároveň podporil myšlienku sankcií proti vláde v postsovietskej republike. “Európska únia musí mať spoločnú a veľmi silnú pozíciu,” zdôraznil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.