Rusi nechcú bitcoin, používa sa na pranie špinavých peňazí

0
453

MOSKVA 10. februára (WEBNOVINY) – Ruské úrady vydali varovanie pred používaním virtuálnej meny bitcoin. Tvrdia, že táto mena môže byť použitá na pranie špinavých peňazí alebo finančný terorizmus a ako paralelná mena je nezákonná.

“Systém anonymných platieb a kybernetických mien, ktoré sa v značnej miere dostali do obehu vrátane najznámejšej meny bitcoin, sú peňažné substitúty a jednotlivci alebo právne entity ich preto nemôžu používať,” informuje Generálna prokuratúra Ruska.

Rizikový bitcoin

Ruská centrálna banka tiež ešte koncom januára vyhlásila, že obchodovanie s menou bitcoin je vysoko špekulatívne a je veľké riziko, že táto jednotka stratí hodnotu.

Prokuratúra tiež uviedla, že s centrálnou bankou a ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní pracujú na sprísnení regulácie a zabráneniu trestných činov súvisiacich s používaním kybernetických mien.

Kryptomena v počítačoch

Bitcoin je virtuálna mena, ktorú v roku 2009 navrhol Satoshi Nakamoto. Ide o takzvanú kryptomenu, keďže overovanie transakcií a tvorba meny závisí na komplikovaných matematických výpočtoch.

Bitcoin funguje ako sieť, kde sa transakcie šíria medzi jednotlivými aplikáciami nainštalovanými na počítačoch užívateľov. Niektoré z nich majú na starosti overovanie, iné ich len preposielajú ďalej. Medzi prijímateľom a odosielateľom nie je postavená banka, ani žiadna inštitúcia.

Virtuálna mena sa dá použiť na nákup tovaru a služieb, no dá sa vymeniť aj za iné meny.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.