Obama zaútočil na Putina pre jeho postoj k Ukrajine

0
583

WASHINGTON 20. februára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v stredu nezvyčajne ostro zaútočil na svojho ruského partnera Vladimira Putina v súvislosti s krízou na Ukrajine, ale aj v Sýrii.

Putin podľa šéfa Bieleho domu nerešpektuje právo obyvateľov oboch krajín na „slobodu prejavu a zhromažďovania“. Obama na svoju kritiku využil pôdu summitu severoamerických lídrov v Mexiku, uviedol britský denník The Guardian.

Americký prezident v prípade Sýrie hovorí ako o „ruskom klientovi“ a o Ukrajine ako štáte, „kde majú ľudia veľmi odlišný pohľad na svoju krajinu“. Obyvatelia oboch krajín podľa neho „uznávajú základné slobody – slobodu slova, slobodu zhromažďovania, spravodlivé a slobodné voľby.“

Odporúčame:

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Naživo: Peklo v Kyjeve, demonštrantov ostreľuje aj snajper

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

„Pán Putin má odlišný pohľad na viaceré tieto otázky a nemyslím si, že by to bolo nejaké tajomstvo. Naším cieľom je zabezpečiť, aby boli Ukrajinci sami schopní robiť rozhodnutia o svojej budúcnosti a aby Sýrčania boli schopní robiť rozhodnutia bez toho, aby im tam vybuchovali bomby.“

Spojené štáty vo štvrtok vystupňovali tlak na ukrajinskú vládu a zaviedli zákaz cestovania do USA pre 20 vysokých predstaviteľov krajiny. Stalo sa tak po tom, čo sa kríza na Ukrajine zhoršila a násilnosti si vyžiadali desiatky mŕtvych.

Obrazom: V Kyjeve horia barikády, násilie sa stupňuje

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v reakcii v stredu večer podpísal „prímerie“ s opozičnými lídrami, vo štvrtok však v Kyjeve vypukli ďalšie násilnosti a pribudli aj ďalšie obete. Tých by malo byť od začiatku týždňa podľa niektorých zdrojov až 35.

Sankcie len podnietia extrémizmus, tvrdí Rusko

Sankcie Západu voči Ukrajine sú podľa Ruska nevhodné a povedú k zhoršeniu situácie. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov takto reagoval za zavedenie cestovných obmedzení pre ukrajinských predstaviteľov zo strany USA ako aj na zvažovanie podobných sankcií zo strany EÚ.

„Sankcie len podnietia extrémistov,“ vyhlásil Lavrov, podľa ktorého zo strany Západu ide o vydieranie Ukrajiny. Kritizoval tiež výzvy na odstúpenie prezidenta Viktora Janukovyča ako pokus prinútiť Ukrajinu k priblíženiu k EÚ. Súčasnú situáciu pritom označil za „jednoznačný pokus o prevrat“.

Ukrajinská opozícia sa podľa Lavrova odmieta dištancovať od extrémistov, no USA aj EÚ vinia za násilie len ukrajinskú vládu. „To je dvojitý meter,“ konštatoval ruský minister.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.