Naživo: Peklo v Kyjeve, demonštrantov ostreľuje aj snajper

0
578

KYJEV 20. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinskí demonštranti vytlačili poriadkovú políciu z centrálneho námestia v Kyjeve, kde na ňu napriek prímeriu zaútočili zápalnými fľašami a dlažobnými kockami. Na uliciach Kyjeva zúri pouličná vojna.

Ministri zahraničia EÚ sa dohodli na sankciách

Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa na štvrtkovom krízovom zasadnutí v Bruseli dohodli na zavedení sankcií voči osobám, ktorým pripisujú zodpovednosť za krvavé násilie na Ukrajine.

Nemecký spravodajský portál Die Welt o tom informuje s odvolaním sa na vyjadrenie talianskej ministerky Emmy Boninovej, ktorá pred zasadnutím vyzvala na “rozhodné, ale postupné” kroky zo strany dvadsaťosmičky. Zavedenie sankcií v podobe zákazu vstupu na územie únie a zmrazenia bankových účtov sa očakáva už v najbližších hodinách.

Ministri celej EÚ sa v Bruseli stretli bezprostredne po tom, ako niektorí z nich navštívili Ukrajinu, kde sa stretli s prezidentom Viktorom Janukovyčom i zástupcami opozície. Krvavé nepokoje v Kyjeve medzitým pokračujú, a to i napriek stredajšiemu podpísaniu “prímeria” medzi Janukovyčom a opozíciou. Podľa opozičných zdrojov si od utorka vyžiadali už najmenej 128 obetí na životoch ako aj stovky zranených.

Demonštrantov protestujúcich proti ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi v centre Kyjeva údajne ostreľuje aj špeciálny snajper. Vo štvrtok o tom informuje spravodajská stanica SKY News, ktorá má na mieste svojho reportéra.

“Na chvíľu tam bol ostreľovač s puškou s diaľkovým zameriavačom na stojane a tiež muž, ktorý si vyberal demonštrantov,” tvrdí. Podľa neho polícia na ľudí neútočí “náhodne”.

“Skutočne si myslím, že toto bude krvavý deň,” informuje redaktor SKY News.

Počet obetí štvrtkových násilných demonštrácií na Ukrajine údajne už prekročil hranicu sto mŕtvych. S odvolaním sa na zástupcov demonštrantov o tom informuje spravodajská stanica CNN. Celkovo tak tento týždeň malo pri stretoch medzi protestujúcimi a políciou zahynúť až 128 osôb. Ďalšie stovky ľudí utrpeli zranenia, z nich viacerí vážne.

Nie je jasné, kto vyvolal streľbu

Ukrajinská vláda zatiaľ nezverejnila presné počty mŕtvych, informovala však, že medzi novými obeťami je aj najmenej jeden policajt. Zatiaľ nie je jasné, kto vyvolal streľbu na Námestí nezávislosti len niekoľko hodín po tom, ako prezident Viktor Janukovyč ohlásil podpísanie prímeria s opozíciou. Podľa Janukovyča to boli demonštranti.

“Opozícia zneužila rokovania na kúpenie si času, na zmobilizovanie a dodanie zbraní protestujúcim,” cituje CNN zo stanoviska prezidentskej kancelárie.

Televízne zábery rovnako ukazujú aktivistov v bojových odevoch, ako odvádzajú viacerých uniformovaných policajtov, ktorých sa zmocnili. Opozícii sa podarilo znovu obsadiť námestie nezávislosti, kde sa zhromaždilo asi 30-tisíc ľudí.

Polícia evakuuje neďalekú vládnu štvrť a podľa spravodajcov Českej televízie sa na oboch stranách dokonca strieľa ostrými nábojmi.

Aktivisti na Námestí nezávislosti (Maidan) podľa vyhlásenia hádžu do policajtov zápalné fľaše a dlažobné kocky a polícia odpovedá ohlušujúcimi granátmi. “Protestujúci vstúpili do ofenzívy. Pracujú v organizovaných skupinách a používajú strelné zbrane vrátane ostreľovacích. Strieľajú, aby zabili,” píše sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.

Odporúčame:

Kremeľ Ukrajine peniaze nepošle, čaká na upokojenie situácie

Obama zaútočil na Putina pre jeho postoj k Ukrajine

Video: Hrôza v Kyjeve, po Ukrajincoch pália ostrými nábojmi

Ukrajinci nechcú pre nepokoje reprezentovať, opúšťajú Soči

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie neprestáva

Dav sa snažil získať kontrolu nad rohom námestia, ktoré je najbližšie k sídlu prezidenta a parlamentu, ktorý poriadková polícia okupuje od utorka večera. Odvtedy zahynulo 28 ľudí vrátane 10 policajtov. Ďalších 287 osôb museli po zrážkach medzi policajtmi a demonštrantami v Kyjeve počas tohto týždňa hospitalizovať.

Kyjevom opäť lietajú dlažobné kocky a zápalné fľaše

Ako uviedlo ministerstvo na svojej internetovej stránke, medzi hospitalizovanými je 88 policajtov, šesť novinárov a štyria cudzinci. Opoziční aktivisti, ktorí ošetrujú zranených demonštrantov v tamojšom kláštore, však tvrdia, že počet zranených je v skutočnosti oveľa vyšší.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v stredu večer informoval o podpísaní “prímeria” s opozičnými lídrami. Uvádza sa to v stanovisku zverejnenom na jeho webovej stránke. Janukovyč zároveň súhlasil s opätovným naštartovaním rokovaní namierených na ukončenie násilia.

Prezident sa s opozíciou takisto dohodol na potrebe stabilizácie “situácie v štáte v záujme spoločenského zmieru,” cituje z jeho vyhlásenia spravodajský portál stanice BBC. Informácie už medzitým potvrdili aj zástupcovia opozície vrátane jedného z jej hlavných lídrov Arsenija Jaceňuka.

Video: Polícia páli po demonštrantoch ostrými nábojmi

Ohlásenie prímeria prichádza v čase najintenzívnejšieho násilia od vypuknutia krízy spred troch mesiacov. Janukovyč pritom krátko predtým obvinil opozičných lídrov, že ku krvavým stretom prispeli aj oni. Vzápätí však odvolal z funkcie náčelníka generálneho štábu tamojšej armády Volodymyra Zamanu.

Odporúčame aj:

Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Obrazom: V Kyjeve lietajú dlažobné kocky, horia barikády

Slováci podajú Ukrajine pomocnú ruku

Ukrajinskí opoziční poslanci žiadajú Slovensko o zdravotnícku pomoc. Zástupcovia ukrajinskej opozície sa vo štvrtok telefonicky spojili s podpredsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti Ivanom Štefancom (SDKÚ-DS) s prosbou o humanitárnu pomoc pre zranených demonštrantov z Kyjeva.

Ako povedal vo štvrtok Štefanec pre agentúru SITA, ešte osloví ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby Slovensko poskytlo humanitárnu pomoc, a tým dalo jasne najavo svoj postoj. Štefanec sa s opozičnými poslancami stretol minulý týždeň v Užhorode.

Štefanca zaráža, že v slovenskom parlamente sú na rozdiel od iných krajín vládni poslanci nečinní. Preto chce zvolať mimoriadne rokovanie európskeho výboru. Na výbor by podľa neho okrem ministra mal prísť aj ukrajinský veľvyslanec. “Verím, že je aj v záujme vlády získať podporu parlamentu v týchto dôležitých veciach,” povedal Štefanec.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.