Vláda chce mať z tajnej služby represívny orgán, tvrdí Fedor

0
388

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Pripravovaný nový zákon o spravodajských službách mení podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora definíciu spravodajskej služby z doterajšej informačnej služby, ktorá má predovšetkým vyhodnocovať a spracovávať informácie, na bezpečnostnú službu, ktorá vykonáva bezpečnostné operácie alebo opatrenia.

Ako upozornil Fedor v stredu na tlačovej besede, tieto bezpečnostné opatrenia nie sú nikde v zákone definované. “Znamená to, že vláde alebo spravodajskej službe sa tak otvárajú dvere k tomu, aby boli ďalším represívnym orgánom štátu. Je to zmena, ktorá sa ťahá celým zákonom,” zdôraznil s tým, že keď má služba vykonávať bezpečnostné opatrenia, ktoré nie sú nikde zadefinované, ide o obrovský zásah do charakteru služby.

Zákon podľa Fedora výrazne posilňuje právomoci premiéra. Upozornil, že v pracovnej verzii návrhu je paragraf, ktorý umožňuje premiérovi nariadiť spravodajskej službe aj iné úlohy v čase krízovej situácie.

Odporúčame:

Spravodajské služby by mal sledovať NKÚ, myslí si Fedor

Vláda sa tvári, že sa jej odpočúvanie netýka, tvrdí Fedor

Svojvoľný výklad zákonov

“Pri pojmoch ako iné úlohy alebo krízová situácia nie je odkaz na iný zákon. Teda ide o svojvoľný výklad tých, ktorí takú možnosť mať budú,” povedal. Premiér bude môcť podľa návrhu nariadiť spravodajskú ochranu akejkoľvek osobe bez súhlasu tejto osoby. Pod spravodajskou ochranou podľa Fedora sa dá predstaviť všetko. “Takéto posilnenie pozície premiéra k spravodajským službám znamená posilnenie jeho funkcie, ktoré je najväčšie od roku 1989,” konštatoval Fedor.

V návrhu zákona nie sú podľa podpredsedu SDKÚ-DS jasne stanovené úlohy, ktoré by mala plniť civilná a ktoré vojenská spravodajská služba. “Niektoré úlohy sa vo veľkej miere prekrývajú. Treba rozdeliť úlohy medzi obe služby. Súčasný stav, že každý môže robiť všetko, je v našich podmienkach luxus,” povedal Fedor. Prekáža mu tiež, že kontrola činnosti služieb vrátane jej hospodárenia stále zostáva bez vonkajšej kontroly. Fedor bude navrhovať, aby kontrola nakladania s peniazmi bola zverená NKÚ.

Fedorovi sa premenovanie nepáči

Fedor má výhradu aj k návrhu premenovať SIS na Úrad civilného spravodajstva. “Spravodajské služby menia názvy pri zmenách režimu. Vtedy zmena názvu vysiela signál o zmene povahy služby. Zmena názvu znamená zbytočné finančné náklady,” povedal.

Zmena názvu Slovenskej informačnej služby však podľa jej riaditeľa Jána Valka odzrkadľuje novú víziu služby. Ako povedal v stredu novinárom, nie je to však najzákladnejšia podmienka, alfa a omega novej navrhovanej legislatívy o spravodajských službách.

“Návrh na zmenu názvu vyšiel z diskusie odborných skupín, ktoré pripravovali návrh zákona. Mal by výstižnejšie vystihovať, čo SIS v súčasnosti robí a mal by byť kompatibilnejším s tým, ako sú pomenované partnerské služby v zahraničí,” povedal s tým, že zmena názvu nebude stáť SIS viac ako zmena internetovej stránky SIS, teda 350 eur.

Ministerstvo vnútra má návrh zákona o spravodajských službách pripravený. “Ešte sa dolaďujú detaily. Do medzirezortného pripomienkového konania by mal ísť v najbližších týždňoch,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu vnútra Lucia Kirinovičová.

V stredu o novom zákone o spravodajských službách bude diskutovať parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS. Fedor pripomenul, že vláda ho sľúbila predložiť už v septembri 2012. “Následne vláda sľúbila zákon predložiť trikrát. Naposledy to malo byť v januári. Vláda s preložením zákona mešká takmer dva roky,” konštatoval. Podľa Fedora nový zákon je potrebný.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.