Moskva očakáva integráciu Ukrajiny do Eurázijskej únie

0
332

MOSKVA 16. februára (WEBNOVINY) – Rusko očakáva, že sa Ukrajina vráti k procesu integrácie do Moskvou zastrešovanej ekonomickej únie, ktorá sa tiahne od Európy až po Tichý oceán. Vo štvrtok to na ekonomickej konferencii v Moskve povedal poradca prezidenta Sergej Glazjev, ktorého cituje agentúra RIA Novosti. “Počítame s návratom Ukrajiny do integračného procesu,” uviedol.

Eurázijská únia je navrhovaným združením bývalých sovietskych republík, ktoré by malo začať fungovať od roku 2015. Masové protesty na Ukrajine vyvolalo práve rozhodnutie prezidenta Viktora Janukovyča odmietnuť bližšie ekonomické vzťahy s Európskou úniou a zamerať sa namiesto toho na obchodné väzby s Ruskom. Glazjev už v minulosti varoval Ukrajinu, že pokračovať v integrácii do EÚ by bolo “samovraždou”.

Colná únia vedená Moskvou v súčasnosti zahŕňa Bielorusko, Rusko a Kazachstan a je považovaná za predchodcu Eurázijskej únie. Rusko by chcelo, aby sa Ukrajina pripojila aj k colnej únii. Eurázijská únia má zahŕňať okrem týchto krajín aj Arménsko, Tadžikistan a ďalšie postsovietske štáty.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.