Premier Fico radí, koho majú Slováci voliť v eurovoľbách

0
589

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Občania by v májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) mali voliť kandidátov štandardných politických strán, inak hrozí nástup ľudí, ktorí v europarlamente nemajú čo robiť, tvrdí predseda vlády Robert Fico.

Pod štandardnými stranami Fico rozumie strany Smer-SD, Most-Híd, SDKÚ-DS a KDH. “Varoval som a bude ďalej varovať štandardné strany napravo, že ak sa budú ďalej rozbíjať a rozpadávať, budú vytvárať ďalší priestor pre nástup neštandardných síl, ktoré nemajú nič spoločné s klasickým vnímaním politického systému ako takého,” povedal premiér na Národnom konvente o EÚ.

Fico chce spojenie

Strana, ktorá v týchto voľbách presvedčí čo najviac voličov a svojich prívržencov, zabráni podľa Fica tomu, aby sa do europarlamentu dostali ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. “Tak poďme si sadnúť a povedať s pánom Bugárom, Frešom, Figeľom – počúvajte, toto nesmieme dovoliť. Tak poďme, postavme sa všetci štyria a povedzme – ľudia, choďte voliť do EP a vyberte si už koho chcete z tých štyroch štandardných strán,” dodal Fico.

Premiér zároveň vyzval Slovákov, aby voliť išli. “Prosím, nebuďme rekordérmi na Slovensku v najnižšej účasti pri voľbách do EP”. Nízky záujem občanov o eurovoľby podľa Fica zapríčinil veľký eurooptimizmus Slovákov, ktorí úniu vnímajú ako samozrejmú vec, ale aj obrovská vzdialenosť EÚ od našich ľudí.

Národné témy

“Ľudia nevnímajú agendu EÚ ako dostatočne príťažlivú. Aj preto voľby do EP sa vždy konajú na národné témy, čiže to budú normálne voľby, kde vôbec nebudeme používať agendu EÚ, pretože ju nevieme dobre pochopiť a predstaviť slovenskému občanovi,” ukončil Fico.

Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.