Fico chce obísť zodpovednosť saltom do paláca, tvrdí Sulík

0
491

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Európska únia v Protikorupčnej správe odkázala podľa predsedu SaS Richarda Sulíka Slovákom, že sú skorumpovaný národ. Ako povedal Sulík v sobotu pre agentúru SITA, nemáme byť na čo hrdí a obzvlášť vláda Roberta Fica sa snaží, aby sa korupcii darilo čoraz viac.

“Dôkazom toho je i fakt, že napriek tomu, že na Slovensku má pracovať protikorupčná pracovná skupina, tá sa od konca roku 2011 nezišla ani raz,” povedal s tým, že Robert Fico namiesto toho, aby niečo riešil, snaží sa zbaviť vládnej zodpovednosti saltom do prezidentského paláca.

Odporúčame:

Únia riešila korupciu, Slovensko má alarmujúce čísla

Európska komisia vo svojej správe konštatuje, že Slovensko vynaložilo značné úsilie na zlepšenie protikorupčného právneho rámca pre trestné právo a verejné obstarávanie. Viacero faktorov však obmedzuje účinnosť protikorupčných opatrení, a to problémy s právnymi predpismi, pocit chýbajúcej nezávislosti zložiek súdnictva a úzke prepojenie medzi politickou a podnikateľskou elitou, uvádza sa v správe.

EK navrhuje, aby Slovensko posilnilo nezávislosť súdnictva a aby predovšetkým presne vymedzilo kritériá, na základe ktorých možno predsedov a podpredsedov súdov odvolať z funkcie. Komisia tiež navrhuje, aby sa zlepšila transparentnosť financovania politických strán na miestnej a regionálnej úrovni. V súvislosti so zneužívaním fondov EÚ komisia odporúča, aby sa posilnili mechanizmy kontroly s cieľom predchádzať vzniku konfliktov záujmov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.