Bosna potrebuje využiť vôľu po zmene, tvrdí minister Lajčák

0
162

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Vážne znepokojenie nad nepokojmi v Bosne a Hercegovine vyjadruje podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ministra vážne znepokojuje vývoj udalostí vo viacerých mestách Bosny a Hercegoviny, kde sa pri demonštráciách zranilo viacero osôb.

“Násilím sa nahromadené problémy nevyriešia. Vyzývam preto na vyvarovanie sa útokov a riešenie nahromadených problémov konštruktívnym dialógom všetkých zainteresovaných,” povedal Miroslav Lajčák. Vôľu po zmene, ktorú občania krajiny v týchto dňoch vyjadrili, je podľa šéfa slovenskej diplomacie potrebné využiť na naštartovanie modernizačných procesov, dodáva sa v reakcii.

Obrazom: V Bosne to vrie, tisíce nespokojných občanov demonštrujú

Odporúčame:

Obrazom: V Bosne to vrie, radikáli pália vládne budovy

Protivládne protesty v Bosne v piatok 7. februára prerástli do rozsiahlych násilností, keď demonštranti podpálili aj niekoľko budov v hlavnom meste Sarajevo. Čierny dym sa niesol aj zo sídla bosnianskeho predsedníctva.

Polícia na rozohnanie demonštrantov použila slzotvorný plyn a gumové projektily. Protesty sa do Sarajeva a ďalších oblastí etnicky rozdelenej krajiny rozšírili zo severného mesta Tuzla. Nepokoje sú podľa miestnych médií “najhoršími od ukončenia vojny v Bosne” v 90. rokoch.VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Video: Tisíce ľudí demonštruje v Tuzle

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.