Búrlivá debata o vojenskom spravodajstve bude tajná

0
426

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Posledných 12 bodov programu zostáva poslancom prerokovať na 29. schôdzi národnej rady.

V utorok ráno odštartovala Správa o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2012, ktorú zákonodarcovia prediskutujú vo vyhradenom režime, teda za zatvorenými dverami bez prítomnosti verejnosti. Dá sa očakávať búrlivá diskusia, keďže Vojenské spravodajstvo počas roka čelilo podozreniam z tunelovania vlastnými vedúcimi zamestnancami.

Kažimírov verejný prísľub o financiách pre asistenta učiteľa

Rokovanie bude pokračovať novelou vysokoškolského zákona, ktorou poslanci za KDH Pavol Abrhan, Martin Fronc, Monika Gibalová a Pavol Hrušovský navrhujú možnosť poskytnúť sociálne štipendium aj slovenským študentom zo sociálne slabších rodín študujúcim v zahraničí.

Odstrániť svojvôľu ministerstva školstva pri prideľovaní finančných prostriedkov pre asistentov učiteľa a vniesť do tejto oblasti právnu istotu a nárokovateľnosť navrhuje v novele zákona o financovaní základných škôl a stredných škôl nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská.

Poslankyňa pripomína, že minister financií Peter Kažimír počas rozpravy k návrhu rozpočtu na rok 2014 v reakcii na jej pozmeňujúce návrhy navršujúce rozpočet ministerstva školstva na asistentov učiteľa dal verejný prísľub, že každé dieťa, na ktoré zriaďovateľ školy požiada ministerstvo školstva o finančné prostriedky na asistenta učiteľa, ich dostane. “Navrhujeme preto tento verejný prísľub premietnuť aj do príslušného zákona, aby prostriedky na financovanie asistenta učiteľa boli nárokovateľné,” uviedla Žitňanská.

Rovnaké platy pre prezidenta aj premiéra

Prezident by mal zarábať toľko, čo predseda vlády, predseda vlády by mal naopak poberať plat, ktorý teraz prináleží hlave štátu. V novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov to navrhuje poslanec za OĽaNO Igor Matovič.

“Takéto opatrenie nebude mať žiaden vplyv na rozpočet verejnej správy, avšak na druhej strane zabezpečí, že predseda vlády bude odmeňovaný adekvátne za svoju prácu a nebude odkázaný na prijímanie pochybných darov v podobe napríklad luxusných hodiniek v hodnote niekoľko desiatok tisíc, či pochybné zháňanie peňazí tzv. vlastnou hlavou. Stav, keď je predseda vlády odkázaný na takéto pochybné financovanie svojich vlastných potrieb, vytvára negatívny obraz o samotnej Slovenskej republike a v nezanedbateľnom rozsahu vytvára výrazné korupčné prostredie priamo pri najvyšších predstaviteľoch štátu,” argumentuje Matovič.

Opozícia bude odvolávať premiéra

Parlament čaká budúci týždeň aj mimoriadna schôdza, tri opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS navrhli pre kauzu emisie odvolať z funkcie premiéra Roberta Fica. Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša Fico, za ktorého prvej vlády Slovenská republika prišla pochybným predajom emisií o 47 miliónov eur a za ktorú prevzal osobnú zodpovednosť, dnes robí všetko pre to, aby situáciu zľahčoval, neinformoval a nehovoril pravdu o existencii zoznamu ľudí, ktorí profitovali z emisnej kauzy.

“Na základe týchto skutočností sme ako navrhovatelia presvedčení, že Robert Fico nemôže ďalej zastávať post predsedu vlády Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky by mala využiť svoju právomoc a diskutovať o týchto vážnych skutočnostiach. Je na predsedovi vlády SR, aby na tejto schôdzi NR SR urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010 a informoval poslancov, prečo niekoľko týždňov robil všetko pre utajenie zoznamu,” vyhlásil Frešo.

Podľa neho rovnako by mal predseda vlády Robert Fico vyvrátiť všetky zverejnené podozrenia, že stopy z emisného obchodu vedú k jeho údajnému sponzorovi. “Záležitosť je o to vážnejšia, že predseda vlády SR kandiduje aj na post prezidenta Slovenskej republiky a za kauzu prevzal v minulosti osobnú zodpovednosť,” dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.