Španielsky sudca žiada o zatykač na čínskeho exprezidenta

0
438

MADRID 11. februára (WEBNOVINY) – Sudca španielskeho najvyššieho súdu v pondelok požiadal o vydanie zatykača na čínskeho exprezidenta a expremiéra pre obvinenia zo spáchania zločinov voči tibetskej menšine. Sudca Ismael Moreno sa obrátil priamo na medzinárodnú policajnú organizáciu Interpol.

Dôvodom je záujem vypočuť bývalých najvyšších ústavných činiteľov najľudnatejšej krajiny sveta pre podozrenia zo závažných zločinov voči Tibeťanov, konkrétne genocídy. Podľa Morena mali vtedajší prezident Ťiang Ce-min a premiér Li Peng priamy dosah na ľudí, ktorí priamo spáchali zločiny voči ľudu Tibetu. Ten je od 50. rokov pod čínskou nadvládou.

Podobne ako Moreno konal koncom 90. rokov aj Baltazar Garzón, dnes už bývalý španielsky sudca a v súčasnosti právnik zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea. Ten vydal medzinárodný zatykač na vtedy už bývalého čilského diktátora Augusta Pinocheta. Vládna Ľudová strana však po novom chce obmedziť takéto práva španielskych sudcov, ktorí v súčasnosti môžu zločiny proti ľudskosti vyšetrovať aj za hranicami krajiny.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.