Slovensku hrozia záplavy, situáciu komplikuje silný dážď

0
485

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Počasie v strednej Európe ovplyvní v strede týždňa studený front, spojený s tlakovou nížou nad Balkánom. Informuje o tom na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav.

Streda prinesie zamračené počasie s dažďom. Od cca 1200 metrov môžeme rátať so snežením, na západe a v Žilinskom kraji bude postupne hranica snženia klesať na cca 500 metrov.

Najvyššia denná teplota dosiahne 6 až 11 stupňov Celzia, na západe, Kysuciach, Orave a Liptove sa bude pohybovať okolo 0 až 5 stupňov.

Teplota na horách vo výške 1500 metrov klesne na západe na -2 stupne, na východe dosiahne +2 stupne Celzia. Zafúka slabý vietor, na západe severný. Postupne zaveje severozápadný vietor rýchlosťou 10 až 25 kilometrov za hodinu, popoludní na juhozápade miestami okolo 30 a s nárazmi až do 55 kilometrov za hodinu. Na horách dopoludnia zafúka prudký vietor.

Meteorológovia varujú pred rizikom vzniku povodní. Na stredu vydali hydrologickú výstrahu prvého stupňa, ktorá platí v oblastiach Partizánskeho, Bánoviec nad Bebravou, Prievidze, Zlatých Moraviec a Topoľčian. Ďalej v Leviciach, Žarnovici, Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. Prvý stupeň výstrahy platí aj vo Zvolene, Detve, Veľkom Krtíši, Krupine, Lučenci a Poltári. Ohrozené sú aj mestá ako Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Hydrologiská výstraha platí pre vybrané oblasti do 20:00 hod.

Slovenský hydrometeorologický ústav ďalej upozorňuje na sneženie. Výstraha prvého stupňa pred snežením platí celý deň vo vybraných oblastiach Trenčianskeho a Žilinského kraja.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.