Rozdelené kórejské rodiny sa budú môcť opäť stretnúť

0
155

SOUL 5. februára (WEBNOVINY) – Zástupcovia Severnej a Južnej Kórey sa v stredu dohodli na stretnutí rodín, ktoré boli rozdelené kórejskou vojnou v 50. rokoch. Stalo sa tak napriek tomu, že Soul odmietol zrušiť plánované vojenské cvičenia so Spojenými štátmi, čo požadoval Pchjongjang, hoci to nebola oficiálna podmienka. Akákoľvek dohoda medzi oboma znepriatelenými stranami je zriedkavá a v minulosti nevypočítateľná KĽDR povolenie v poslednej minúte stiahla.

V stredu sa predstavitelia Severu a Juhu dohodli na tom, že stretnutia rodín sa uskutočnia od 20. do 25. februára v horskej oblasti Kumgang v Severnej Kórei, uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie. Na predchádzajúcich stretnutiach bolo umožnené nakrátko vidieť svojich príbuzných asi 100 rodinám.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím. Napätie v regióne bolo v poslednom čase mimoriadne vysoké v dôsledku provokácií a vojenských cvičení. Obnovenie programu stretávania rodín ako gesta dobrej vôle v záujme uvoľnenia cezhraničného napätia bolo pôvodne naplánované už na september, Pchjongjang ho však doteraz odkladal s poukázaním na nepriateľskú politiku Soulu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.