Rakúskych investorov priťahuje Poľsko, Slovensko už menej

0
146

VARŠAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Poľsko v nasledujúcich dvoch rokoch obmedzí verejné výdavky a aj v čase pred voľbami bude dodržiavať fiškálnu disciplínu. V stredu to vyhlásil tamojší minister financií Mateusz Szczurek.

“Nasledujúce dva roky budú časom uťahovania opaskov a škrtania vládnych výdavkov,” povedal. Zároveň vylúčil, že by vláda poľavila v konsolidácii rozpočtu pred voľbami do miestnych samospráv a Európskeho parlamentu v tomto roku a parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať v neskoršej časti budúceho roka. Poľsko sa zaviazalo, že do roku 2015 zníži schodok rozpočtu na približne 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 4,8 % v roku 2013.

Szczurek, ktorý je na poste šéfa rezortu financií od novembra minulého roka, ďalej povedal, že Poľsko sa neponáhľa so vstupom do eurozóny po tom, ako sa jeho krajina aj počas globálnej krízy vyhla recesii, a to sčasti vďaka slabnúcemu zlotému, ktorý podporil konkurencieschopnosť poľskej ekonomiky. “Podpora prijatia eura v Poľsku je najnižšia v histórii,” povedal. “Moja odpoveď na otázku, kedy by malo Poľsko vstúpiť do eurozóny alebo či vôbec vstúpiť do eurozóny, je, keď to bude bezpečné a dostatočne výhodné.”

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.