Premiér Cameron varoval pred rozpadom Veľkej Británie

0
504

LONDÝN 7. februára (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron v piatok varoval pred “rozpadom” Veľkej Británie v súvislosti s plánovaným referendom o nezávislosti v Škótsku. Tamojší politici, ktorí sú proti odtrhnutiu, majú podľa neho “sedem mesiacov na záchranu najvýnimočnejšej krajiny v dejinách”.

Zároveň vyzval Anglicko, Wales a Severné Írsko, ako odkázali voličom v Škótsku: “Chceme, aby ste zostali,” cituje ho spravodajský portál stanice BBC. “Vášnivo verím tomu, že je v ich záujme, aby zostali vo Veľkej Británii,” uviedol premiér.

Odporúčame aj:

Nezávislé Škótsko si bude musieť vyrokovať vzťahy

Škótsko bojuje za nezávislosť, kráľovnú i libru si nechávajú

Nezávislé Škótsko by bolo automaticky členom únie

Osamostatnené Škótsko by si v prípade úspešného referenda ponechalo britskú kráľovnú ako svojho monarchu, libru ako svoju menu, nebude dvíhať dane, ale chce sa zbaviť britského jadrového arzenálu umiestneného na jeho území. Tieto závery vyplývajú z plánov vlády na nezávislosť, ktoré pred časom predstavil škótsky premiér Alex Salmond.

Všeľudové hlasovanie o nezávislosti je naplánované na 18. septembra 2014. Najnovšie prieskumy verejnej mienky naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi 38 percent Škótov, 47 percent je proti samostatnosti. Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.