Obed Tešedíkovo opäť neuspela, ústavný súd odmietol sťažnosť

0
756

NITRA 8. februára (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR odmietol sťažnosť obce Tešedíkovo vo veci zmeny názvu obce. Potom, ako v minulom roku Vláda SR neodsúhlasila zmenu názvu na Pered, vedenie obce sa rozhodlo podať sťažnosť na ústavný súd.

Namietali porušenie ich základného práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných zaručeného Ústavou Slovenskej Republiky aj na postup vlády. V rozhodnutí ústavného súdu z 31. januára sa uvádza, že “sťažnosť Obce Tešedíkovo odmieta ako podanú neoprávnenou osobou a pre nedostatok právomoci Ústavného súdu SR”.

Starosta Tešedíkova Gyula Borsányi sa k rozhodnutiu nechcel vyjadriť a odkázal nás na právneho zástupcu obce. “Vzhľadom na prebiehajúci stav vecí by som sa k tomu nerád vyjadroval, keďže chceme dosiahnuť nejaký cieľ a snažíme sa preto robiť všetky dostupné a zákonné kroky,” informoval právnik Ivan Katona, ktorý obec Tešedíkovo v tejto veci zastupuje.

Odporúčame:

Pošta doručila list do Tešedíkova, adresovaný bol obci Pered

Tešedíkovo nemôže byť Pered, odkazuje minister Kaliňák

Pered je slovanský názov Tešedíkova, poučila opozícia vládu

Ako uviedol, v žiadnom prípade sa nevzdávajú a chcú dosiahnuť premenovanie obce. Už podali aj ďalšiu sťažnosť na Najvyšší súd SR, ten to postúpil Krajskému súdu v Galante, ktorý zatiaľ vo veci nerozhodol.

Obyvatelia Tešedíkova ešte v roku 2012 v referende vyjadrili svoj názor, že chcú zmeniť názov obce na Pered, ktorý sa tu používal do roku 1948. Vyhláškou povereníka vnútra vtedy určili obci názov Tešedíkovo. Obec rešpektovala ľudí a požiadala o zmenu názvu. Minulý rok v októbri to vláda neodsúhlasila. Zásadné výhrady k zmene názvu mala Stála názvoslovná subkomisia Terminologickej komisie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.