O ďalšej splátke pre Ukrajinu zatiaľ Kremeľ zaryto mlčí

0
434

MOSKVA 19. februára (WEBNOVINY) – Kremeľ sa v stredu vyhýbal otázkam, kedy uvoľní Ukrajine ďalšiu tranžu z finančnej pomoci v celkovej výške 15 miliárd dolárov. Tvrdí, že hlavnou prioritou je ukončenie násilných protestov. Ruský minister financií v pondelok povedal, že Moskva tento týždeň kúpi ukrajinské vládne dlhopisy za dve miliardy.

Na otázku týkajúcu sa uvoľnenia druhej tranže z pomoci hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v rozhovore s reportérmi v stredu povedal, že túto záležitosť nebude komentovať a pokračoval tým, že najdôležitejšie je ukončenie násilia.

“Jedna vec je istá, v situácii, keď extrémistické prvky spôsobujú, čo sa deje na Ukrajine, je vyriešenie situácie hlavnou prioritou,” povedal Peskov. Vyplatenie druhej tranže Kremeľ zmrazil po odstúpení ukrajinského premiéra Mykola Azarova, ktorý rezignoval 28. januára v snahe upokojiť protivládne demonštrácie.

Odporúčame:

Naživo: Ukrajina hlási 25 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

Video: Muž v Kyjeve schytal na ulici smrtiacu guľku

Odporcovia prezidenta okupujú centrum Kyjeva od novembra po tom, čo Janukovyč odmietol podpísať dohodu o približovaní k Európskej únii a oznámil, že vláda sa bude usilovať o užšiu ekonomickú spoluprácu s Ruskom. Moskva naznačovala, že s uvoľnením ďalších peňazí počká dovtedy, kým Ukrajina nebude mať stabilnú vládu.

Rusko v decembri ponúklo Kyjevu úverový program a nižšie ceny plynu, čo krajine uľahčí splácať obrovské dlhy. Moskva tým podľa agentúry Reuters zaznamenala symbolické víťazstvo v boji s Bruselom o vplyv nad postsovietskou republikou.

Uvoľnenie ďalšej splátky pomoci môže podporiť aj ukrajinskú hrivnu. Mena je od začiatku protestov pod tlakom a ukrajinská centrálna banka zaviedla 7. februára kontrolu pohybu kapitálu po tom, čo na stabilizáciu kurzu hrivny minula zhruba 8 % svojich devízových rezerv.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.