Nenávisť plazivo preniká do demokracie, varuje Rudolf Chmel

0
198

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Nárast extrémistických prejavov je odrazom stavu našej spoločnosti, ktorá ani štvrťstoročie po revolúcii nie je celkom schopná vyrovnať sa s nenávisťou, xenofóbiou a agresiou, s rasizmom, blízkym nacizmu, ktorý plazivo preniká do nášho ešte predsa len demokratického sveta.

Uvádza sa tak v stanovisku poslanca NR SR za Most-Híd a predsedu ľudskoprávneho výboru Rudolfa Chmela, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Františka Dušíková.

“Extrémizmus je pojem novodobý, napriek tomu, že aj v našom geopolitickom priestore sme v minulom storočí boli svedkami rôznych ‘izmov’,” hovorí Chmel s tým, že nacizmus, komunizmus sú ideológie, ktoré nadlho poznačili dejinný vývoj v strednej Európe. Extrémizmus podobne ako terorizmus je akýmsi súčasným pokračovateľom týchto totalitných ideológií či režimov, myslí si poslanec.

Odporúčame aj:

Neonacisti z Nitry sú na slobode ‘vďaka’ dvom prokurátorkam

Neonacisti z Nitry sú na slobode, Fico to nechce komentovať

Neonacisti v Nitre podľa SaS potvrdili neschopnosť polície

Je preto podľa neho nesmierne dôležité, aby spoločnosť nekompromisne odsúdila extrémistické prejavy, aby Európa nedopustila návrat akýchkoľvek protidemokratických recidív, ktoré v dvadsiatom storočí absolvovala.

Chmel víta januárové komuniké Európskej komisie zamerané na prevenciu radikalizmu, terorizmu a násilného extrémizmu, ktorého opatrenia prevezme aj Slovenská republika. “Mnohokrát som to už vravel, no nedá mi nepovedať to aj teraz – nad extrémizmom nikdy nezvíťazíme tak, že sa vyberieme jeho smerom,” dodáva poslanec Chmel.

Video: Neonacisti terorizujú študentov v Nitre

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.