Ministerstvo neprezradí, kto schválil prihlášky na VŠ

0
516
  1. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva odmietlo poskytnúť informácie o tom, odkedy sa na prihláške na vysokú školu uvádza kolónka rodič a rodič a tiež, kto to odsúhlasil. Ministerstvo tvrdí, že takéto informácie nemá.

Na vysokoškolskú prihlášku sa pýtal rezortu občan na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zaujímalo ho, od ktorého dátumu sa na prihláške používa údaj rodič a rodič, kto vypracoval takýto vzor tlačiva a ktorý minister ho odsúhlasil.

Ministerstvo nemá informácie

Občana v žiadosti zaujímalo, či vedel o zapracovaní tohto údaja súčasný minister školstva Dušan Čaplovič a premiér Robert Fico.

Ministerstvo školstva žiadateľovi odmietlo tieto informácie poskytnúť s tým, že občan má právo na informácie, ktoré majú povinné osoby k dispozícii. “Ministerstvo školstva nemá požadované informácie k dispozícii,” uvádza sa v rozhodnutí o odmietnutí poskytnúť informáciu. Rozhodnutie má agentúra SITA k dispozícii.

Tlačivo nesedí s legislatívou

To, že prihláška na vysoké školy pre študentov obsahuje údaje o rodičovi a rodičovi, nie matke a otcovi, upozornila 14. februára v rozhovore pre agentúru SITA podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová. “Som pobúrená odpoveďou ministerstva a neposkytnutí informácií na uvedenú žiadosť. Ministerstvo v súlade so zákonom musí vedieť, od ktorého dátumu sa udáva na prihláške rodič, kto vzor tlačiva pripravil, kto ho schválil a ako to bolo odôvodnené,” povedala v sobotu pre agentúru SITA Szitová.

Ak je tlačivo v súlade s platným zákonom, potom by podľa nej nemal byť problém na uvedené otázky odpovedať. “Tlačivo však nekorešponduje s platnou legislatívou, preto žiadateľ nedostal relevantnú odpoveď, navyše sa domnievam, že týmto konaním by mohlo dôjsť zo strany ministerstva k porušeniu zákona,” dodala Szitová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.