Kazašský prezident zvažuje vypustenie stanu z názvu krajiny

0
181

ASTANA 7. februára (WEBNOVINY) – Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev zvažuje vypustenie ‘stanu’ zo slova Kazachstan, aby tak odlíšil svoju na ropu bohatú krajinu od zvyšku stredoázijských republík, ktoré sú prevažne chudobné.

Kazachstan je rozlohou deviatou najväčšou krajinou sveta s počtom obyvateľov asi 17 miliónov. Je zároveň najväčšou ekonomikou v postsovietskom regióne, ktorý zahŕňa tiež Kirgizsko (Kyrgyzstan), Tadžikistan a Uzbekistan. Zahraničné spoločnosti investovali do nerastného bohatstva krajiny od jej nezávislosti v roku 1991 miliardy dolárov.

Podľa kazašských predstaviteľov je však rozľahlý štát vo svete stále málo známy. Nazarbajev preto počas svojej návštevy ropnej metropoly Atyrau vo štvrtok povedal, že nový názov ako Kazach Eli (Krajina Kazachov) by viac padol do oka cudzincom študujúcim mapu regiónu.

“V názve našej krajiny je táto koncovka ‘stan’, ktorú majú aj iné stredoázijské republiky. Cudzinci sa ale napríklad zaujímajú o Mongolsko, ktoré má len dva milióny obyvateľov, ale nemá v názve stan,” upozorňuje prezident.

Podľa jeho slov by možno bolo dobré časom zvážiť prijatie Kazach Eli ako pomenovania krajiny, predtým “by sme to však určite prediskutovali s ľuďmi,” podotkol bez uvedenia bližších detailov.

Autoritársky líder Nazarbajev vládne Kazachstanu viac než dve desaťročia a disponuje rozsiahlymi právomocami. Len málokto pochybuje o tom, že Kazachstan dostane nový názov, pokiaľ sa tak prezident rozhodne. V roku 1997 presunul hlavné mesto z Almaty do mesta Akmola, ktoré premenoval na Astanu (turkicky doslova hlavné mesto).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.