Glváč hovoril o vojenskom spravodajstve, tunelovanie obišiel

0
167

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Posledných 12 bodov programu zostáva poslancom prerokovať na 29. schôdzi národnej rady.

V utorok ráno odštartovala Správa o plnení úloh Vojenského spravodajstva za rok 2012, ktorú zákonodarcovia prediskutujú vo vyhradenom režime, teda za zatvorenými dverami bez prítomnosti verejnosti. Dá sa očakávať búrlivá diskusia, keďže Vojenské spravodajstvo počas roka čelilo podozreniam z tunelovania vlastnými vedúcimi zamestnancami.

O tunelovaní sa nehovorilo

Pri prednášaní správy o plnení úloh Vojenského spravodajstva počas utorkového utajeného rokovania minister obrany Martin Glváč nespomenul kauzu údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS), tvrdí strana Sloboda a Solidarita v tlačovej správe.

“Práve v roku 2012 sa udiali zásadné zmeny vo VSS, vyšetrovanie bolo zastavené deň po voľbách a došlo k personálnym výmenám, keď ľudí, ktorí to riešili, perzekvovali, prepustili a dodnes sa to s nimi ťahá. Čo, preboha, má byť súčasťou správy o činnosti spravodajstva, ak nie toto?!” povedal exminister obrany a poslanec SaS Ľubomír Galko.

Podľa Galka bola správa taká suchá, úradnícka a nedostatočná, že nevidí dôvod, prečo by nemohla byť verejná. “Minister Martin Glváč neodpovedal ani na jedinú otázku, prečo došlo k prudkému navýšeniu rozpočtu vojenského spravodajstva ku koncu roka 2012, prečo boli peniaze presunuté bez vedomia poslancov a bez uvedenia účelu. Bol to typický produkt politikov a tajných, ktorí sa snažia kamuflovať realitu,” uzavrel Galko.

Ministerstvo obrany v reakcii na Galkove vyhlásenia uviedlo, že rok 2012 bol rokom zmien, aby nedochádzalo k zneužívaniu politickej moci. “Exminister obrany pán Galko asi zabudol, že táto správa sa týkala aj obdobia vlády Ivety Radičovej, v ktorom bol práve on odvolaný za škandalózne odpočúvanie napríklad novinárov a sekretárok,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. Dodala, že pod tlakom Galkových politických nominácií sa Vojenské spravodajstvo dostalo na absolútne dno.

Poučenie sa zo škandálov

Spravodajské služby by sa mali podľa predsedu parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martina Fedora (SDKÚ-DS) z obrovských škandálov poučiť. Ako povedal Fedor v utorok pre agentúru SITA, rok 2012 bol špecifický doznievaním veľkej kauzy odposluchov a zároveň v tom istom roku sa zastavovalo interné vyšetrovanie podozrení z nehospodárneho nakladania majetku štátu v správe vojenského spravodajstva.

Podľa Fedora by tieto kauzy mali viesť k zavedeniu efektívnej kontroly spravodajských služieb. “Vidím tri základné oblasti kontroly nad spravodajskou službou, ktoré by mali byť zavedené. To je oblasť hospodárenia, činnosti a nasadzovania odposluchov. Tieto oblasti by mali byť dôkladne pokryté kontrolou,” povedal s tým, že on navrhuje, aby boli zavádzané aj externé prvky kontroly. “Pri hospodárení by mohol do detailov preverovať hospodárenie spravodajských služieb Najvyšší kontrolný úrad,” dodal.

Kauzu podozrení o údajnom tunelovaní VSS v minulosti odštartovala tajná správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. Vlani v máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu.

Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Opozícia bude odvolávať premiéra

Parlament čaká budúci týždeň aj mimoriadna schôdza, tri opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS navrhli pre kauzu emisie odvolať z funkcie premiéra Roberta Fica. Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša Fico, za ktorého prvej vlády Slovenská republika prišla pochybným predajom emisií o 47 miliónov eur a za ktorú prevzal osobnú zodpovednosť, dnes robí všetko pre to, aby situáciu zľahčoval, neinformoval a nehovoril pravdu o existencii zoznamu ľudí, ktorí profitovali z emisnej kauzy.

“Na základe týchto skutočností sme ako navrhovatelia presvedčení, že Robert Fico nemôže ďalej zastávať post predsedu vlády Slovenskej republiky. Národná rada Slovenskej republiky by mala využiť svoju právomoc a diskutovať o týchto vážnych skutočnostiach. Je na predsedovi vlády SR, aby na tejto schôdzi NR SR urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010 a informoval poslancov, prečo niekoľko týždňov robil všetko pre utajenie zoznamu,” vyhlásil Frešo.

Podľa neho rovnako by mal predseda vlády Robert Fico vyvrátiť všetky zverejnené podozrenia, že stopy z emisného obchodu vedú k jeho údajnému sponzorovi. “Záležitosť je o to vážnejšia, že predseda vlády SR kandiduje aj na post prezidenta Slovenskej republiky a za kauzu prevzal v minulosti osobnú zodpovednosť,” dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.